U Srbiji sve više samaca, svaka treća Beograđanka neudata! Nova statistika otkriva i OVU neverovatnu stvar

S. J.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Da našu zemlju mori bela kuga, nažalost nije novost. Godinama unazad već se preduzimaju mere, mahom novčani podsticaji, da se najgori scenario izumiranja nacije ublaži. Međutim, o onome što doprinosi beloj kugi nekako se manje priča. Sve više mladih i sredovečnih ljudi u Srbiji samo je i usamljeno.

Zavod za statistiku Republike Srbije objavio je nedavno poražavajuće podatke u kojima se jasno vidi kako je u našoj zemlji sve više samaca i  kako je čak svaka treća Beograđanka neudata. Pored ovih, izneti su i drugi zanimljivi podaci koji pokazuju zanimljivu činjenicu kako imamo mnogo više udovica nego udovaca, dok je sada poznato i gde se to u Srbiji roditelji najviše odlučuju da imaju samo jedno dete.

Kako stoji u pomenutim podacima Zavoda, a imajući u vidu da je u njoj pokriven samo deo stanovništva stariji od 15 godina, izgleda da treba da se zabrinemo, naročito kada je Beograd u pitanju.

Beograđanke ne žele da se udaju?

"Nikad ženjeni i udavane predstavljaju najmlađe stanovništvo među kategorijama bračnog statusa, sa prosečnom starošću muškog stanovništva 34,0, a ženskog 32,6. Kod ove kategorije je došlo do najvećeg povećanja prosečne starosti u međupopisnom periodu. 2011. godine taj broj je iznosio 20,0 odsto za muškarce, a 29,3 za žene", pokazuju podaci.

Stanovništvo Beogradskog regiona, odnosno, gradskog dela, ima veće udele lica izvan braka, neoženjenih, neudatih, a u odnosu na prosek Republike Srbije, tako da je, piše u podacima, čak 39,6 odsto muškaraca neoženjeno, ze da je skoro svaka treća žena neudata (28,1 odsto).

"Nasuprot toga, udeo lica u braku oba pola je najmanji među gradskim stanovništvom Beograda. Žene imaju više udele razvedenih u gradskim naseljima svih regiona, s tim da je broj razvedenih žena u gradskim naseljima Beograda i Vojvodine za oko 50 odsto viši u odnosu na muško stanovništvo (8,8 odstou Vojvodini i 8,5 odsto u Beogradskom regionu)", navodi se.

Kada je reč o razvedenim licima, najmanji udeli registrovani su u najmlađim, a najviši u sredovečnim generacijama, odnosno, kod onih od 40 do 49 godina i kod onih od 50 do 59 godina.

"Za razvod su očigledno prelomne godine 40-49, kada je udeo razvedenih duplo veći u odnosu na prethodni uzrast (30‒39), i to kod oba pola. Više je razvedenih žena u svim starostima, a u mlađim godinama (25‒29) čak četiri puta više u poređenju sa muškarcima. Sa povećanjem starosti polne razlike se smanjuju, sa nešto većim učešćem razvedenih žena u generacijama preko 50 godina. U mlađim godinama viši je nivo razvedenih žena povezan sa ranijim sklapanjem braka, a u starijim sa ređim ponovljenim brakom žena u odnosu na muško stanovništvo", stoji dalje u podacima Zavoda.

Prosečna starost razvedenih muškaraca i žena je, prema Popisu iz 2022. godine - 55 godina.

"Prema tome, možemo zaključiti da iako muškarci dominiraju u kategoriji neoženjenih, oni su skloniji braku od žena. Odnosno, kako pokazuju sociološka i sociopsihološka istraživanja, za njih brak ima drugačije značenje u odnosu na žene. Brak je za muškarce preduslov roditeljstva i porodice, zatim vrsta osiguranja od raznih socijalnih i ličnih rizika, zdravstvenih, ekonomskih, porodičnih (samohrano roditeljstvo) i slično, dok je ženama, pored dece, važan kvalitet bračnih odnosa, posebno emotivna komponenta, komunikacije i interakcije, zadovoljstvo odnosom", navodi se još.

Četiri puta više udovica nego udovaca 

Još jedna zanimljivost iz pomenutih podataka Zavoda jeste i ta da među našim stanovništvom ima mnogo više žena udovica, nego muškaraca udovaca, pa tako, a prema poslednjem popisu, na nivou Republike Srbije, skoro je četiri puta više žena udovica nego muškaraca udovaca.

"Posebno je velika razlika u Regionu Vojvodine, a zatim Šumadije i Zapadne Srbije. Udeo razvedenih žena je takođe veći nego muškaraca, naročito u Beogradskom regionu. Među licima koja nisu nikada sklapala brak, u svim regionima, dominiraju muškarci. U toku dve posmatrane decenije, od popisa 2002. do poslednjeg, 2022, ne beleže se značajnije promene u udelima pojedinih kategorija bračnog statusa, po polu. Svi regioni beleže isti smer promena, ali različitu dinamiku. Najveći skok razvedenih se registruje u Beogradskom regionu, kod oba pola, iza koga sledi Vojvodina. U Beogradu se tokom vremena beleži i najveći porast neoženjenih muškaraca, iza koga sledi Region Vojvodine. Najveći rast neudatih žena je tokom vremena ponovo u Beogradu, gde je 2022. svaka treća žena neudata", ističe se.

Najveći pad lica u braku oba pola registruje se u Regionu Južne i Istočne Srbije, saznajemo iz ovih podataka, što je više povezano, kako je dalje objašnjeno, sa starenjem, odnosno regresivnom starosnom strukturom, nego sa promenama u bračnom ponašanju u smislu modernizacije ponašanja.

"U Regionu Šumadije i Zapadne Srbije je u poslednjem međupopisnom periodu pak registrovan najveći udeo lica u braku, oba pola, kao i najmanji pad bračnika2, piše još.

Evo gde se u Srbiji rađa samo jedno dete

Posmatrano po opštinama, kako je to prikazano na karti 2.4.1, najveći udeo porodica sa jednim detetom, preko 60 odsto u ukupnom broju porodica sa decom, zabeležen je u opštinama Istočne i Južne Srbije, i to u sledećim mestima, navodi se u najnovijim podacima.

"Malo Crniće, Kučevo, Negotin, Majdanpek, Zaječar, Boljevac, Knjaževac, Gadžin Han, Dimitrovgrad, Babušnica i Crna Trava. Po visokom udelu porodica sa jednim detetom izdvajaju se i beogradske opštine Savski venac i Zvezdara. Posmatrano po naseljima, karta 2.4.2, primećujemo da najviše naselja sa visokim udelom porodica sa jednim detetom ima opet u Južnom i Istočnom delu Republike Srbiji", objavio je Zavod, pa dodao kako nam ovakav prikaz pruža uvid u raznolikost susednih naselja u pogledu broja dece, te se primećuje da nije retka pojava da susedna naselja budu i sa najvišim i sa najnižim udelom.

(Telegraf.rs)