Potop tek sledi! Jaka kiša i pljuskovi očekuju OVE delove Srbije, očekuje se ukupno i više od 100 litara kiše
Snažan oblačni sistem sa Jadranskog i Jonskog mora zahvatio je Srbiju i donosi kišu sa pljuskovima.
U zapadnim predelima Srbije i u Beogradu već su pale veće količine padavine, od juče i više od 50 litara, a obilne padavine tek slede.
Ovog poslepodneva kiša pada u većem delu Srbije, suvo vreme je samo na severu Vojvodine. Kiša je najobilnija u zapadnim delovima Srbije, a naročito i na širem području Podrinja, Mačve, Kolubarskog okruga i Srema. Kiša je u ovim predelima praćena i pljuskovima.
Trenutne temperature u većem delu Srbije kreću se od 13 stepeni na severozapadu i istoku do 20 stepeni na jugoistoku Srbije, u Beogradu je 14°C. Sjenica meri 9, Zlatibor 8, a Kopaonik 4°C.
Kiša će širom Srbije padati i do kraja dana i večeri, a najduže suvo će se zadržati na severu Vojvodine.
Obilnija kiša sa pljuskovima očekuje se u Podrinju, Mačvi, Kolubarskom okrugu, u Beogradu i u Sremu, a u ovim predelima jaka kiša pada ceo dan.
Inače, padavinska zona gotovo da je stacionirana i veoma sporo se premešta.
Danas i sutra nad Jonskim morem nalaziti snažan ciklon, koji će nastavljati da tokom četvrtka i petka Srbiji donosi sa juga kišu i pljuskove sa grmljavinom. Očekuju se i veoma obilne padavine.
Do petka širom Srbije očekuje se od 30 do 70 litara kiše po kvaratnom metru, lokalno i više od 100 litara. Ovo količine padnu u proseku za mesec pa i dva. Padavine će biti najobilnije u zapadnim predelima Srbije. Na višim planinama iznad 2000 metara nadmorske visine narednih dana očekuje se i pojava susnežice i vlažnog snega.
Prema trenutnim prognozama padavine u Srbiji očekuju se sve do ponedeljka, pri čemu bi ukupno palo 40 do 80 litara kiše, pa i preko 100, a ponegde lokalno i više od 120 litara.
Prestanak padavina i stabilizacija vremena očekuje se od utorka, odnosno od 2. aprila, ali bi tada došlo i do zahlađenja i pada tempetura i ispod 10°C.
Zbog očekivanih veoma obilnih padavina, došlo je do naglog rasta manjih i srednjih tokova. Mnogi tokovi na jugozapadu i zapadu Srbije, kao i u centralnom delu zemlje dostići će i kritične vrednosti, uz pojavu lokalnih poplava, naročito na manjim i bujičnim tokovima u slivu Drine, Zapadne Morave, Ibra, Tamnave, Kolubare, Đetinje, Bjelice, Jadra, Kubrušnice, Ljiga i Jasenice ili u gornjim tokovima ovih reka. Već su se izlili bujični tokovi na zapadu Srbije i delovi reke Đetinje.
Kada je reč o Dunavu, nema opasnosti i bojaznosti i poplava, a i vododostaj je dosta nizak, uz tedenciju pada, s obzirom na to da nema obilnijih padavina u gronjem i srednjem slivu Dunava.
Kada je reč o Savi, narednih dana sledi nagli porast.
Najveća opasnost od poplava očekuje se na manjim tokovima bujičnog karaktera, naročito u brdsko-planinskim predelima i naročito u slivovima već navedenih reka. Ovi tokovi u veoma kratkom vremenskom intervalu mogli bi da narastu i nekoliko metara.
S obzirom na to da će vreme u narednom periodu biti veoma nepovoljno i potencijalno opasno, treba redovno pratiti državne i nadležne službe i ponašati se u skladu sa njihovim najavama i upozorenjima.
U četvrtak i petak širom Srbije duvaće umeren, u Vojvodni i jak severoistočni vetar, a na istoku Srbije jak istočni vetar. Jedino će na jugu zemlje duvati jugoistočni vetar.
Maksimalna temperatura do kraja sedimice biće uglavnom od 13 do 19°C, u četvrtak na jugoistoku zemlje i do 20 stepeni, dok se zahlađenje očekuje sledeće sedmice, kada će temperature biti ispod proseka, ali će uslediti stabilizacija vremena.
Početkom sledeće sedmice na planinama se očekuje sneg, pri čemu bi se snežna granica spustila na 1500 metara nadmorske visine, a sneg bi lokalno padao i na oko 1000 metara.
Kao što smo već napomenuli, prestanak padavina i stabilizacija vremena stiže od 2. aprila, ali će doći i do zahlađenja, uz temperature ispod proseka.
(Telegraf.rs)