Ovo je trenutna situacija sa školama u Srbiji: Nekima ne gine i produžetak školske godine
U odnosu na prošlu nedelju, od ovog ponedeljka znatno je manji broj škola u Srbiji koje ne održavaju redovnu nastavu. Ipak, iako se stanje po tom pitanju u pojedinim obrazovnim ustanovama popravlja, dosta je i onih gradova gde se stupilo u zakonski štrajk, iako prema poslednjim zvaničnim podacima 95 odsto škola održava redovnu nastavu. Telegraf.rs istaživao je kakvo je trenutno stanje sa nastavom u srednjim i osnovnim školama u zemlji, a sudeći prema do sada dostupnim informacijama, izgleda da se ne nazire potpuni kraj blokada.
Škole u Čačku vraćaju se redovnoj nastavi
Kako javlja Sindikat obrazovanja Čačak u svom saopštenju za javnost, od ovog ponedeljka nastava počinje u svim čačanskim osnovnim i srednjim školama.
"Nakon devet nedelja obustave prosvetni radnici Čačka i Lučana počeće sa nastavom u okviru zakonskog štrajka od ponedeljka, 24. marta. Iako naša borba nije završena, sve vreme smo svesni odgovornosti prema našoj mlađoj deci, našim učenicima. Oni su u ovom periodu naučili važne životne lekcije, a mi, njihovi učitelji i nastavnici, posvetićemo se tome da savladaju i lekcije iz školskog gradiva. Roditeljima naših đaka dali smo obećanje da ova školska godina neće biti ugrožena i to obećanje ćemo ispuniti", stoji između ostalog u saopštenju ovog Sindikata.
U Kragujevcu maturanti srednjih škola nastavili blokadu
Međutim, dok je jedan deo škola u ovom gradu vratio nastavu u normalu, veliki je broj i onih koje su sada ušle u zakonski štrajk, a koje se nalaze na teritoriji Čačka, Užica i Zrenjanina, dok su u Kragujevcu maturanti srednjih škola ti koji nastavljaju blokadu, iako su njihovi direktori obavestili učenike da će od danas nastava u tim obrazovnim ustanovama biti nastavljena regularno.
Rok za opstanak školske godine u Srbiji
Iako se nastava u pojedinim školama vraća u normalu, nadoknade časova će svakako biti, a školska godina će morati da bude produžena. Kako objašnjava direktorka Devete beogradske gimnazije Tatjana Šuković, nastava je za one koji žele da je imaju organizovana po prilagođenom rasporedu.
- Imate roditelje koji podržavaju učenike da ne idu u školu. Isto tako veliki broj roditelja žele da im deca idu u školu, a što im je na neki način onemogućeno. Pokušali smo koliko toliko da napravimo red. Imate učenike koji dolaze u školu, ali bojkotuju nastavu. Pa i sa njima se nešto radi – profesori koji su u obustavi drže nekakve radionice - objašnjava direktorka Šukovići i dodaje da, ako uđemo u mart, to je nemoguće nadoknaditi bez produžetka školske godine ili nečeg sličnog - smatra direktorka Devete beogradske gimnazije.
Psiholog Branka Tišma kaže da će svako organizovati nadoknadu u skladu sa onim što je izgubljeno.
- Svaka škola ponaosob zna šta je to što je izostalo u nastavi, šta treba da se nadoknadi. Mislim da će morati da se traži kompromisno rešenje, jer mi već dugo nemamo nastavu u klasičnom smislu. Moraće da se napravi presek, da se vidi šta je izgubljeno, i kako da se nadoknadi. Sigurno će biti produžetak školske godine bar sedam dana, radnih subota - kaže Tišma.
Veruje da osim klasičnih modela postoje i drugačiji načini da se uči kroz uključivanje učenika uz pomoć didaktičkog materijala.
(Telegraf.rs)