Sezona alergenog polena u Beogradu: Ova biljka predstavlja građanima najviše muka, evo kako da se zaštitimo
Poslednji podaci monitoringa alergenog polena u Beogradu Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da je zabeleženo prisustvo polena drveća, među kojima su polen tise, čempresa, jove, jasena, brsta i drugih. "Najveći alergeni su poleni tise, bresta, jove, jasena, a počinje i polen vrbe. U martu očekujemo i breze, koji je najjači alergen za period drveća", rekla je za Tanjug Ana Ljubičić, savetnik Agencije za zaštitu životne sredine
Ljubičić dodaje da je trenutno prisutna i jedna vrsta - jova, koja pripada istoj familiji Betulaceae kao i breza, a izaziva najviše problema našim sugrađanimazato što ima jak alergeni potencijal.
- Trenutno u Srbiji radi 25 stanica za merenje koncentracije polena, a merenja su dostupna na našem sajtu www.sepa.gov.rs, kao i preko mobilne aplikacije Polen Srbija. Tu su prisutne sve vrste koje se trenutno detetktuju u vazduhu i njihove kocentracije - dodala je Ljubičić.
Suzenje očiju, svrab grla i curenje nosa, tri su simptoma, dodaje, koja građani najčešće imaju.
- Građani treba da se zaštite tako što se jave svojim lekarima koji će im dati određene terapije. Važno je da prate sajt i da terapija počne pre pojave prvih polena u vazduhu za vrstu za koju su alergični, a naša preporuka iz dugogodišnjeg bavljena ovim poslom je da se ne šetaju kada je toplo, kada je niska vlažnost vazduha i kada je vetrovito zato što se polen prenosi vazduhom i do 100 kilometara - rekla je Ljubičić.
- Najjači alergen iz ove grupe koja je sada prisutna je jova koja je iz familije kao i breza, a najviše kocentracije polena ima tisa koja ima umerenu alergenost, ali su izuzetno dnevne visoke kocentracije, a da ne govorimo o nedeljnom zbiru zato što polen ima kumulativno dejstvo i nije bitno govoriti samo o dnevnim kocentracijama nego i o nedeljnim, što znači da na vas utiče i ono što je bilo i juče i prekjuče i u toku cele nedelje - istakla je.
Mirjana Mitrović rukovodilac grupe za monitoring alergenog polena Agencije za zaštitu životne sredine je ranije, govoreći za Telegraf, istakla da i pre nego što koncentracija polena dostigne prekogranične vrednosti, odnosno pre nego što uđe u crvenu zonu, osobe koje se bore sa alergijama počnu da se pripremaju tako što će u konsultaciji sa svojim lekarom uzimati lek preventivno.
- Po našim iskustvima i u stalnoj komunikaciji sa lekarima to mora da se uradi 10 do 15 dana ranije, pre nego što dođe do veće koncentracije, a mi nagoveštavamo da je period ove druge polovine marta i aprila tipičan za visoku koncentraciju polena breze. Nakon upozorenja sugrađanima i kad se tu još pojavi ovih deset polenovih zrna to se pogoršava i stvara još veće probleme osobama koje su alergične - kaže ona i dodaje da u prepodnevnim satima po toplom i vetrovitom vremenu dolazi do najveće koncentracije, a samim tim je i raspršivanje polena tada najintenzivnije - rekla je Mitrović.
Kako je ranije za Telegraf objasnila doktorka Biserka Obradović, nedelju dana pre pojave alergena moraju da krenu da piju lekove protiv alergije, da bi se lek vezao za receptore i da se ne dozvoli da se veže alergija. U tom slučaju imamo znatno bolji terapijski tretman nego ako već dođe do alergena i tek onda pijemo lekove. Alergen se veže za receptore i to je onda mnogo teže - objasnila je ona.
(Telegraf.rs)