Počeo mesec Ramazana: Evo šta svaki pravi musliman mora da radi u narednih 29 dana!
Počeo mesec Ramazana, danas prvi dan posta
Mesec Ramazan počeo je sinoć nakon večernje molitve, a za muslimane širom sveta danas je prvi dan posta.
Tokom narednih 29 dana, vernici će se od svitanja do sumraka suzdržavati od hrane i pića, ali i nastojati da kroz post, molitvu i dobra dela steknu Božiju milost.
Ramazan je najsvetiji mesec u islamu, jer je u njemu započela objava Kurana, svete knjige muslimana.
Uz post, vernici se dodatno posvećuju duhovnom uzdizanju, molitvi i humanim delima.
''Ramazan je prilika čoveku, jer Bog tada spušta svoj blagoslov i daje mu posebnu šansu da se iskupi i vrati svojoj prirodi i ljudskosti. Ovo je mesec kada se vernici posvećuju molitvama Bogu, a svaki dobar čovek treba da moli za narode koji stradaju u ratovima”, poručio je je reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije, Senad ef. Halitović.
Muslimani u Srbiji ove godine će postiti u proseku 13 sati dnevno, od izlaska do zalaska sunca.
''Neko se fokusira na to kako će izdržati bez hrane i vode, ali post nije samo telesna disciplina. Pravi post je uzdizanje duše - uzdržavanje od loših misli, reči i dela. Čovek mora raditi na sebi, a ne isticati tuđe mane i ogovarati druge, jer su to veliki gresi“, naglasio je Halitović.
Govoreći o značaju Ramazana u Novom Pazaru, Halitović je istakao da je ovaj mesec specifičan za ovaj grad jer u njemu vlada međusobno poštovanje između Srba i Bošnjaka, odnosno muslimana i pravoslavaca.
''Tokom Ramazana svi dišu jednim plućima, neguju zajedništvo i dobre odnose, kao što su to činili vekovima unazad“, poručio je.
Ovogodišnji Ramazan trajaće do 29. marta, a već sutradan muslimani će proslaviti jedan od dva najveća praznika - Ramazanski bajram.
(Telegraf.rs/Tanjug)