Padaju po celom svetu, vrede stotine hiljada evra, a traže ih i po Srbiji: Jovan je samo jedan od nalazača

D. K.
N. S.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: D.K.

Meteoriti dolaze na Zemlju sa Venere, Marsa i sa drugih planeta i u sebi mogu da imaju različito poludrago kamenje, čak i dijamante. Pre pet godina Jovan iz Niša "naleteo" je upravo na jedan meteorit i od tada do danas sakupio ih je već 30. On je jedan od malobrojnih ljudi u našoj zemlji koji se bavi sakupljanjem stena koje su iz svemira pale na površinu Zemlje. Zanimljivu priču o svom "omiljenom kamenu" imao je i Dejan iz Prokuplja.

Jovan kaže da je sakupljanje meteorita postala njegova velika strast. Kaže da ih nije lako pronaći jer mogu da budu bilo gde u prirodi, a sada, kada šeta uvek gleda u pod, ne bi li ugledao neki "novi".

Jovan Čuljković

Prema procenama naučnika, godišnje na Zemlju padne oko 20.000 tona meteorskog materijala. Meteoriti veličine loptice za golf padaju nekoliko puta mesečno, a oni veći, veličine čak automobila, padnu otprilike jednom godišnje, ali uglavnom završe u okeanima ili nenaseljenim oblastima.

- Fascinira me njihovo poreklo, to što potiču iz svemira. Izgledaju samo na prvi pogled kao kamenčići, ali kada malo više čitate o njima i malo duže ih sakupljate onda ih možete da lako prepoznate u prirodi. Dok putuju kroz vasionu sagorevaju i obično su tamne boje. Prilikom sagorevanja se zaoble i nemaju oštre ivice. Mogu sada da ih prepoznam i u gomili kamenja, bez pomoći magneta. Inače, skoro svi meteori pokazuju magnezitam jer sadrže veliki udeo gvožđa i nikla - objašnjava Jovan Čuljković.

Dejan iz Prokuplja takođe je našao meteor za koji se na kraju ispostavilo da je pao na Zemlju pre više od dve stotine godina. On je svoju priču podelio za naš portal Telegraf.rs, a istraživanja su u njegovom slučaju pokazala da je težak šest i po kilograma i da nije radioaktivan.

Dejan Ivezić

Nakon 20 dana rekli su mi da je meteor pao 1.766. godine, ali moguće je odstupanje u procenama od 20 godina. Na papirima sve piše, piše i da ima sastav koji ne pripada zemlji. Uzeli su uzorke i izvršili procenu da ne pripada zemlji i tako su ustanovili da je meteor - ispričao je Dejan ranije za Telegraf.rs.

 Jedan od najskuplje plaćenih meteorita je mesečev meteorit pronađen 2017. godine u severnoj Africi. Taj meteorit težio je skoro 5,5 kilograma, a prodat je na aukciji za 612.500 dolara.

Najveći meteorit koji je pao na Zemlju težak je oko 60 tona, a pronađen je 1920. godine. 

Pad meteorita na tlo Srbije prvi je opisao naš čuveni botaničar Josif Pančić u svom naučnom radu objavljenom 1880. godine u Glasniku srpskog učenog društva.

(Telegraf.rs)