Borba protiv diskriminacije: Poverenik za ravnopravnost o izazovima i naporima u zaštiti Roma
Institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti ima ključnu ulogu u borbi protiv diskriminacije i zaštiti osnovnih prava svih građana Srbije. Ipak, diskriminacija je i dalje prisutna u različitim sferama društva, a romska zajednica često je među najugroženijima. Poseban izazov predstavlja govor mržnje i diskriminatorni sadržaji na društvenim mrežama, koji su postali deo svakodnevice.
O nadležnostima institucije, mehanizmima zaštite, ali i konkretnim koracima koje preduzimaju u borbi protiv diskriminacije, razgovarali smo sa Brankicom Janković, Poverenicom za zaštitu ravnopravnosti.
"Naša ovlašća propisana su zakonom, tako da imamo strogo utvrđeni postupak koji sprovodimo kada pritužba stigne u instituciju", rekla je Poverenica Janković, objašnjavajući kako institucija reaguje na prijavljene slučajeve diskriminacije.
"Veliki broj parnica koje smo vodili odnosi se na diskriminaciju Roma i Romkinja u različitim sferama društva. Ono što je za nas važno jeste da moramo da imamo prijavu kako bismo pokrenuli postupak. Jasno nam je da se veliki broj slučajeva ne prijavljuje, ali važno je da naši sugrađani, Romi i Romkinje, prijavljuju diskriminaciju kako bismo mogli institucionalno da reagujemo."
Poverenica je navela da su najčešći slučajevi diskriminacije prema Romima u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite, ali i u javnoj sferi.
Kako je Brankica Janković naglasila, ključnu ulogu u zaštiti od diskriminacije imaju mediji, koji, kako je istakla, imaju moć da ne samo informišu, već i edukuju društvo.
Milan Nikolić, savetnik u Kancelariji Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, već osam godina posvećeno radi na zaštiti prava građana. Njegov rad ima poseban značaj jer je i sam pripadnik romske nacionalne manjine. U razgovoru je istakao svoju zabrinutost zbog trenutnog položaja Roma, posebno kada je reč o diskriminaciji, koja je, nažalost, i dalje prisutna u svakodnevnom životu.
"Radim već punih osam godina u Kancelariji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, u centralnom nacionalnom telu za borbu protiv diskriminacije i unapređenja ravnopravnosti. Građani se mogu potpuno besplatno obratiti ako žele da podnesu pritužbu. Nakon toga, utvrđujemo da li je došlo do povrede prava ili diskriminacije", kaže Milan Nikolić.
On naglašava da, iako je položaj Roma iz godine u godinu poboljšan, situacija je i dalje loša.
"Romi su izloženi svakoj vrsti diskriminacije, bilo posrednoj ili neposrednoj", kaže Nikolić.
On je, međutim, upozorio na dve zabrinjavajuće pojave.
"Unapređenje položaja Roma je svakodnevno prisutno u javnom prostoru, ali se čini da se radi samo o prividnom napretku. Efekat je često veoma mali, a u mnogim slučajevima negativan. Takođe, sve češći diskriminatorski govor prema Romima u javnom prostoru je veoma zabrinjavajući. Ti stavovi nisu lapsusi, već duboko ukorenjena uverenja koja izlaze na površinu."
Institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti ima ključnu ulogu u borbi protiv diskriminacije, ali suočava se sa izazovima kada je u pitanju prijavljivanje slučajeva, posebno u romskoj zajednici. Prema rečima Poverenice Janković i savetnika Nikolića, za efikasnu zaštitu od diskriminacije ključno je prijavljivanje svakog slučaja i saradnja sa medijima. Iako postoje pozitivni pomaci, diskriminacija, naročito na društvenim mrežama, ostaje ozbiljan problem. Potrebno je zajedničko delovanje društva kako bi se stvorila ravnopravnost i inkluzivnost za sve.
(Telegraf.rs)