Zoran dobio još jedan život: Na ,,Dedinju“ uspešno transplantirano srce pacijentu sa mehaničkom potporom

E. S.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Milena Đorđević

Ekipa stručnjaka Instituta za kardiovaskularne bolesti ,,Dedinje“, nedavno je uspešno uradila još jednu transplantaciju srca, pružajući novi život 58-godišnjem Zoranu Stojanoviću iz Pirota, koji se pre pet godina suočio sa teškim srčanim oboljenjem i koji je, u nedelju 16. februara, dočekao novo srce nakon višegodišnje borbe. On se sada oseća dobro, a transplantacioni tim Instituta je zadovoljan njegovim oporavkom.–Srećni smo što je operacija prošlo odlično. Nakon duge pauze, naša već uigrana ekipa je uspešno iznela i ovu četvrtu transplantaciju srca. Pacijent koji je prethodno imao ugrađenu LVAD pumpu, koja je pomagala radu leve komore, a nakon toga i pejsmejker, uspešno je operisan. Takve pacijente je izuzetno teško transplantirati, možda i pet puta teže od pacijenata kojima prethodno nije rađena neka operacija srca – izjavio je doc. dr Saša Borović, načelnik Centra za srčanu slabost i transplantaciju srca Instituta. On je naglasio da je tim ,,Dedinja“ još jednom uspeo da pokaže da u Srbiji postoji sigurna kuća za lečenje pacijenata sa srčanom slabošću.

U osnovi svakog ovakvog uspešnog zahvata nalazi se mnogobrojna, uvek spremna i organizovana ekipa. Proces započinje uzimanjem organa od donora i traje nekoliko sati.

–Vreme za koje će se obaviti jedan takav zahvat umnogome zavisi od kompleksnosti slučaja i da li je pacijent imao prethodne operacije. Trenutno, u Institutu ,,Dedinje“ i Kliničkom centru Srbije postoji hitna potreba za oko 39 pacijenata koji čekaju nova srca. To su osobe koje dugo nose svoje bolesti i vape za novim srcem – istakao je dr Borović.

Dr Dragana Košević, načelnica Odeljenja za kardiološko lečenje srčane slabosti, podsetila je na Zoranovu sudbinu.

–Zoran je naš dugogodišnji bolesnik. Kada mu je ugrađena srčana pumpa pre četiri godine, njegovo srce je radilo svega 8 odsto. Da nije bilo te operacije, smrtni ishod bi bio gotovo siguran. Raduje nas što su se svi uslovi poklopili za uspešnu transplantaciju, te očekujemo da će se Zoran uskoro potpuno oporaviti i otići kući – kazala je doktorka Košević i dodala:

–Kada nas obaveste da imamo donora, osećanja su uvek pomešana. Jedan život se gasi, dok drugi dobija novu šansu. Uvek se desi taj trenutak tišine, pre nego što usledi neizmerna sreća – rekla je dr Košević, pominjući važnost timskog rada koji je omogućio ovu transplantaciju. U akciju je uključeno više od 25 članova, što dodatno pokazuje kolektivnu posvećenost i stručnost.

Na čelu ovog velikog uspeha je prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta ,,Dedinje“, koji je naglasio važnost donorstva organa i kvalitetne opreme u zdravstvenim ustanovama.–Moja je želja da ujedinimo svoje snage, znanje i umeće sa svim institucijama kako bismo pomogli pacijentu koji već osam godina nosi veštačko srce, što je, nažalost, apsolutni svetski rekord, ali i mnogim drugim pacijentima sličim njemu. Verujem da ćemo naići na razumevanje Ministra zdravlja i KBC Srbije i verujem da ćemo u tome uspeti -dodao je prof. Bojić, izražavajući nadu u dalji razvoj transplantacione medicine.

–Neophodno je da građani daju svoju saglasnost za donaciju organa. Ovo je četvrta uspešna transplantacija u našoj ustanovi za nepunih godinu dana i ja sam ponosan na naš tim – izjavio je profesor Bojić.

Iako je operisan pre nekoliko dana, Zoran ne krije sreću što mu se ukazala prilika za novi život. Njegov put od 2019. godine, kada je doživeo infarkt, bio je izuzetno težak, ali se sada raduje budućnosti, zahvaljujući pre svega porodici donora i stručnjacima Instituta ,,Dedinja“ koji će ga uskoro zdravog vratiti porodici. U ovoj zahtevnoj operaciji, uz rukovodioca Centra za srčanu slabost doc. dr Sašu Borovića, bili su kardiohirurzi doc. dr Petar Vuković, dr Miloš Jovanović, kao i ekipa iz Klinike za anesteziju i intenzivno lečenje doc. dr Dragana Unić Stojanović, dr Siniša Jagodić, dr Vlada Savić, dr Aleksandra Živković, dr Ljubomir Đoković, dr Bojana Milovanović, dr Nemanja Anđelković kardiolozi dr Dragana Košević i dr Jelena Stefanović Nešković, uz neizostavnu podršku dr Jelene Miladinović, dr Nataše Paunić i dr Bojane Milovanović. I ovoga puta, konsultantke usluge imunologa dr Danila Vojvodića bile su značajne za uspeh transplantacije.

Izuzetan doprinos uspehu operacije dale su i medicinske sestre Jasmina Medenica, glavna sestra Centra za srčanu slabost, zatim Julijana Đurišić, Suzana Stanimirović, kao i anestetičari Jelena Vujatović i Vladislav Pavić, zatim instrumentarke Sanja Ilić i Ivana Glumac, dok su se za perfuziju pobrinuli Nemanja Ristić, Aleksandar Mašić i Stefan Milivojević. Neizostavnu pomoć pružile su i Služba za laboratorijsku dijagnostiku i Odeljenje za transfuziju, sa dr Evgenijom Strugarević na čelu.

Nakon operacije, za pacijenta su se pobrinule i sestre u Intenzivnoj nezi ,,Dedinja“ na čelu sa Nevenom Simić, a pored medicinskog tima, bolničarke i vozači su učinili da ceo proces transplantacije bude još efikasniji. Uspešne operacije na Institutu ,,Dedinje“ predstavljaju dobar primer borbe protiv srčanih oboljenja i pružaju pacijentima novu šansu. Lekari se nadaju da će i građani Srbije shvatiti potrebu i važnost donacije organa, jer će jedino na taj način program transplantacije organa u Srbiji postati uobičajena procedura.

(Telegraf.rs / ikvbd.org)