Plate nastavnika za februar se ipak mogu korigovati! Ovo je instrukcija Ministarstva prosvete
Ministarstvo prosvete uputilo je dopis svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji u vezi sa platama i nadoknadom nastave. Plate nastavnika za februar, o kojima se najviše polemisalo, jer je prvo bilo reči da ih oni u štrajku uopšte neće dobiti, ipak će moći da budu korigovane.
"Kada je reč o obračunu plata za februar, potrebno je da se broj časova rada za taj mesec obračunava prema evidenciji o ostvarenim efektivnim časovima rada za svakog zaposlenog u okviru četrdesetočasovne radne nedelje. Ukoliko se umanjuju efektivni časovi rada za februar, potrebno je dostaviti plan nadoknade nadležnoj školskoj upravi najkasnije do 3. marta 2025. godine. Nakon realizacije plana nadoknade, izvršiće se korekcija zarade za nadoknađene časove iz ovog meseca", stoji u saopštenju Ministarstva prosvete.
Ministarstvo prosvete pozvalo je sve nastavnike, učenike i roditelje da zajednički doprinesu normalizaciji nastave i povratku u školske klupe.
"Dalji prekid obrazovno-vaspitnog procesa može imati dugoročne negativne posledice po znanja i kompetencije učenika, kao i po mogućnost efikasne nadoknade propuštene nastave. Uvereni smo da je povratak redovnoj nastavi u najboljem interesu svih učenika i zaposlenih i da samo zajedničkim zalaganjem možemo osigurati kvalitetno obrazovanje", navodi se u dopisu.
Ministarstvo prosvete navodi da su ispunjeni zahtevi prosvetnih radnika koji se tiču poboljšanja materijalnog položaja, kao i da se nastavlja rad na racionalizaciji administrativnih poslova nastavnika i škola.
Svi scenariji nadoknade
1. Više skraćenih časova
Jedan od modela nadoknade koji se predlaže jeste da se časovi skrate na 30 minuta i da deca umesto šest ili sedam časova dnevno imaju osam ili devet. U srednjim školama, posebno gimnazijama, taj oblik nadoknade je teško izvodljiv, jer su đaci već preopterećeni. Tu može da se primeni drugi model. Kažu da je trenutno najteža situacija u Moravičkom okrugu i u Beogradu, gde deo škola uopšte nije imao nastavu u drugom polugodištu.
2. Produžetak školske godine
Zaključno sa ovom nedeljom portebno je nadoknaditi 20 radnih dana, za sada je, kažu ovuz razliku moguće dostići, ali je neophodno što pre odabrati odgovarajući model nadokande. Jedna od opcija je produžetak školske godine, ali ako se produži školska godina to znači i da se pomera završni ispit za osmake i da se onda on neće održati kako je planirano 16, 17. i 18. juna već može da bude 23, 24. i 25. juna. Onda se ulazi u jul sa objavljivanjem liste želja, upisom u srednje škole.
3. Radne subote
Jedan od modela nadoknade je i održavanje radnih subota kako bi đaci nadoknadili gradivo. To bi značilo da bi imali slobodnu nedelju, dok bi subotom išlil u školu sve dok se ne obradi svo gradivo predviđeno za školsku godinu.
4. Skratiti gradivo
Ovo je najnoviji predlog koji se takođe razmatra, a koji je, rekli bismo, i najmanje popularan od svih. Jedna od opcija je da se gradivo sažme i da se deci predaje samo osnovno, kako bi što lakše i što brže prešli gradivo koje ih čeka.
(Telegraf.rs)