Letelo perje po Mokrinu: Gusan Mistral je ovogodišnji šampion
Gusan Mistral, vlasnika Nenada i Stevana Ognjanova, osvojio je titulu šampiona na 39. Svetskom prvenstvu u nadmetanju gusana u Mokrinu. U borbi dugoj preko 20 minuta, petogodišnji Mistral bio je bolji od gusana Spasoja.
Duže od 20 minuta trajala je finalna borba iskusnog Mistrala, koji se za čast i dostojanstvo pred svojim ženkama borio protiv gusana Spasoja. Letelo je perje po selu, na uglu ulice koja je na sredini od oba učesnika jer tako pravila nalažu. Posle zaista isrcpljujućeg finala, pobedu i titulu šampiona 39. Svetskog prvenstva u Mokrinu odnosi petogodišnji Mistral, vlasnika Nenada i Stevana Ognjanova.
''Gusan da bi postao šampion potrebno je da ga pazite cele godine, da ga šetate, kupate, da ga vodite na ispašu, a potrebna je i sreća. Najviše sreće treba imati u borbama kako ne bi trajale dugo. Mi smo imali težak put od samog početka, pa sve do kraja'', pohvalio se Nenad Ognjanov, vlasnik šampionskog gusana.
Ove godine je na tradicionalnom takmičenju učestvovalo preko 130 gusana u svim kategorijama. U kategoriji mladih titulu je osvojio Medonja, dok je Tajson bio najjači među dvogocima. Najstarija guska je Četkica koja danas ima 28 godina, dok je najstariji gusan Acika sa svojih 25 leta.
Pedantni mokrinski hroničari kažu da je davnih šezdesetih godina prošlog veka u Mokrinu bilo oko 30.000 gusaka i one bi boravile na periferiji sela isključivo kod vode i arteških bunara, tu bi se i gusani nadmetali među sobom, kako bi se videlo ko će biti bolji i ko će preuzeti jato. Dovitljivi Mokrinčani setili su se da 1986. godine osnuju čuveno svetsko prvenstvo, a tako je i počela ova legendarna priča, piše RTV.
Na području Mokrina danas postoji oko 1.500 gusaka, a održavanjem ove manifestacije, čuva se i tradicija ljubavi prema tim pernatim gladijatorima.
''To je nešto što je guščija biologija kada je zima i sezona parenja mužjaci se nadmeću da bi dobili naklonost ženki i jednostavno je tako kod svih životinja pa i gusaka. Guske posle sve odu za pobednikom na kraju'', o nepisanim pravilima u životinjskom svetu rekao je predsednik Udruženja ''Belo pero'' iz Mokrina.
Koliko je i planetarnoj publici ova mokrinska manifestacija bila interesantna pokazuje i činjenica da je čuvena Gusanijada odavno na UNESCO-ovoj svetskoj listi kulturne baštine.
(Telegraf.rs/RTV)