Kako se leči grip: Naša doktorka otkriva gde svi grešimo i šta moramo odmah uraditi nakon pojave ovih simptoma
Virus gripa trenutno hara Srbijom i zahvata sve starosne grupe. Od simptoma javlja se visoka temperatura, kašalj, bol u mišićima, ali i upala grla, curenje iz nosa, kao i neizostavna glavobolja. Oni sa jačim imunitetom kroz ovo stanje prolaze lakše, međutim, mnogi se sa virusom bore danima, naročito ako su u pitanju hronični bolesnici. Kako se pravilno leči grip i kako se zaštititi objasnila je za Telegraf.rs dr Biserka Obradović.
- Grip je virusna infekcija i nikako se ne leči antibioticima. Grip se leči mirovanjem i leči se simptomatski. Snižavamo temperaturu, jer tada raste na 39, na 40 stepeni, zatim dajemo analgetike zbog jakog bola koji se javlja u mišićima, zglobovima, leđima i u vratnom delu kičme. Oboleli se oseća malaksalo i bolno, pojasnila je dr Obradović u podcastu Zdravo sa Ivanom.
Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji je tokom sedme izveštajne nedelje, zabeleženo više od 14.000 slučajeva oboljenja sličnih gripu, dok broj akutnih respiratornih infekcija prelazi 17.000. Epidemiolozi upozoravaju da je aktivnost virusa gripa u srednjem intenzitetu, sa širokom geografskom rasprostranjenošću.
Grip se obično javlja naglo, uz brzi početak simptoma, objasnila je doktorka. Osobe koje obole od gripa često imaju visoko temperaturu, osećaju malaksalost i bolove. Prema rečima lekara, potrebno je javiti se lekaru, ako se simptomi pogoršavaju, ali i ako se radi o osobi koja ima neku hroničnu bolest, što važi i za decu. Takođe, moramo voditi računa da ne širimo virus i da ostanemo kod kuće.
-Kada se neko iskašlje na neku površinu, radnu, dotaknemo je, zatim stavimo prste u usta ili dotaknemo nešto što bismo pojeli, na taj način ćemo uneti virus. Jednim iskašljavanjem mi ćemo izbaciti negde oko deset hiljada tih kapljica, a dovoljno je samo hiljadu da bismo se inficirali. Inkubacija može trajati od par sati do dva dana. Higijena je vrlo bitna kod širenja tih respiratornih, a isto tako i kod digestivnih virusa, objasnila je dr Obradović.
Simptomi gripa
Visoka temperatura koja može da raste i do 39°C, a ponekad i više.
Kašalj je uporan i suv.
Bolovi u mišićima i zglobovima mogu biti vrlo intenzivni i neprijatni.
Umor i iscrpljenost - Oboleli od gripa često osećaju veliku slabost i potrebu za odmorom.
Glavobolja - Jak bol u glavi koji može biti praćen osetljivošću na svetlost i zvuke.
Upala grla - Iako nije uvek prisutna, mnogi oboleli osećaju iritaciju ili bol u grlu.
Curenje iz nosa - Iako je najčešće povezano sa prehladom, i grip može izazvati začepljenje nosa.
Pored ovih, neki oboleli mogu imati i mučninu, ponekad i dijareju, iako su gastrointestinalni simptomi ređi.
Grip ili prehlada
Iako prehlada i grip imaju slične simptome, razlika je u tome što grip obično dolazi naglo i sa intenzivnijim simptomima. Prehlada se razvija postepeno i simptomi su često blaži. Grip može izazvati ozbiljne komplikacije, posebno kod starijih osoba, dece i osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom, dok prehlada obično prolazi bez većih posledica.
Kada treba da potražite pomoć lekara?
Kako lekari savetuju, ukoliko simptomi postanu ozbiljni, ili ako imate visoku temperaturu koju ne možete sami sniziti i traje duže od tri dana, obavezno se javite lekaru. Takođe, ako se jave problemi sa disanjem, bol u grudima ili dezorijentacija, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć. O ovome posebno treba da vode računa astmatičari koji su u posebnom riziku.
Prevencija gripa
Najbolja zaštita od gripa je vakcinacija, koja se preporučuje svima, a naročito rizičnim grupama. Takođe, redovno pranje ruku, izbegavanje kontakta sa obolelima i nošenje maski u zatvorenim prostorima može smanjiti rizik od zaraze.
-Vakcinacija se obavlja od oktobra, ali ni sada nije kasno da se vakcinišete. Samo treba naglasiti da je potrebno da u toku vakcinacije budete zdravi, i treba da znate naravno, da je potrebno vreme da se steknu antitela, objasnila dr Obradović u podcastu Zdravo sa Ivanom.
(Telegraf.rs)