Usvojena Uredba: U zaštićena područja od nacionalnog značaja će u 2025. biti uložena najveća sredstva do sada
Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o podsticajima za programe upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima od nacionalnog interesa za 2025. godinu, na osnovu koje će u zaštićena područja od nacionalnog interesa u ovoj godini biti uloženo 550 miliona dinara, što je najveći iznos do sada opredeljen u te svrhe.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović naglasila je da je država za očuvanje prirode u 2025. godini izdvojila rekordan iznos koji premašuje pola milijarde dinara, što je 50 miliona više u odnosu na prethodnu godinu i čak dvostruko više u odnosu na 2021. godinu.
-Srbija obiluje prirodnim bogatstvima, a naša je obaveza je da ih čuvamo za buduće generacije. Ministarstvo koje vodim iz godine u godinu obezbeđuje sve veća sredstva za brigu o našim biserima prirode. U kontinuitetu radimo i na tome da povećamo procenat teritorije pod zaštitom i sada je pod zaštitom više od 10 odsto teritorije Srbije, dok imamo ukupno 103 zaštićena područja od nacionalnog značaja. U proceduri donošenja su još tri uredbe, kojima ćemo u narednom periodu proglasiti još tri zaštićena područja. Za državu je od izuzetnog značaja da nastavi da se razvija, ali i da svoje razvojne potencijale ostvaruje na održiv način, odnosno da se oni usklade sa potrebama i očuvanjem prirode - rekla je Vujović.
Prema njenim rečima, upravljači zaštićenih područja koja će biti proglašena u 2025. godini mogu da podnesu zahtev za dodelu sredstava do 31. oktobra.
Opredeljena sredstva upravljači će koristiti za rad i opremanje čuvarske službe, obeležavanje zaštićenih područja, infrastrukturne, edukativne aktivnosti, monitoring vrsta i staništa i naučno-istraživačke projekte. Takođe, sredstva su namenjena i za uređenje prostora, kao i održivo korišćenje prirodnih resursa, očuvanje kulturnog nasleđa na lokalitetima koji su pod zaštitom države. Sredstva mogu da se koriste i za programe i projekte razvoja seoskog i eko turizma i drugih dopuštenih delatnosti na korišćenju i unapređenju stanja prirodnih resursa u zaštićenim područjima.
(Telegraf.rs)