Studenti kreću peške iz Niša i Beograda ka Kragujevcu: Ovo su tačna ruta i satnica

M. L.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/Nenad Mihajlović

Niški studenti krenuli su jutros peške ka Kragujevcu, gde bi trebalo da stignu u petak, dan uoči velikog studentskog i građanskog Sretenjskog protestnog skupa, 15. februara. Deo novosadskih studenata je juče u štafetnom maratonu stigao do Beograda, gde su ih sinoć dočekale beogradske kolege uz crveni tepih, aplauze i vatromet. Beogradski studenti se danas okupljaju kod Farmaceutskog fakulteta, odakle takođe kreću peške za Kragujevac.

Na put ka Kragujevcu, u dužini od 150 kilometara, peške su krenuli i niški studenti, njih više od 150, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu". U Kragujevac bi trebalo da stignu u petak, a pre toga će odmarati u Aleksincu, Ćićevcu, Paraćinu i Jagodini. Studenti danas prolaze kroz Čamurliju, Gornju i Donju Toponicu, Donju Trnavu, Tešice, Lužane i Žitkovac, a poslednja tačka je Aleksinac, u koji bi trebalo da stignu oko 18 časova.

U sredu studenti nastavljaju u 7 časova iz Aleksinca, rutom koja obuhvata Vukašinovac, Deligrad, Ražanj, Mađere, Lučinu i Ćićevac, gde planiraju da stignu oko 19 časova, a u tom mestu će i prespavati. Iz Ćićevca studenti kreću u četvrtak, u 7 časova ujutru, i potom idu kroz Pojate, Drenovac, Ratare, Paraćin, Ćupriju, Mijatova i stižu u Jagodinu oko pola 8, što je poslednja tačka za taj dan.

Niški studenti će u petak u 7 časova krenuti iz Jagodine, a potom će proći kroz Trnavu, Dragocvet, Gornju i Donju Sabantu, posle čega, oko 21 čas, stižu u Kragujevac.

Trčanje do Beograda

Novosadski studenti u blokadi su juče, 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.

Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.

Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u".

Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.

U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.

Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.

Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.

Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.

Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.

U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.

Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.

Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.

Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.

Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.

Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.

Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.

(Telegraf.rs/RTS)