Upaljeni alarmi nakon stravičnog vršnjačkog nasilja u Vranju: Kako zaustaviti agresivnost kod maloletnika?

E. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto-kolaž: Shutterstock

Nedavno nas je opet uznemirila vest o vršnjačkom nasilju u Vranju, kada su trojica srednjoškolaca pretukla trinaestogodišnjaka i nanela mu teške telesne povrede. U tom gradu tokom prošle godine zabeležena su četiri slučaja vršnjačkog nasilja. Lokalna mreža za borbu protiv vršnjačkog nasilja deluje preventivno.

Nasilničko ponašanje u školama među učenicima nije retkost. Počinje zadirkivanjem, ismevanjem, vređanjem i preraste u fizičko nasilje. Brojni su uzroci vršnjačkog nasilja.

- To što su nam deca sve više i više anksiozna, agresivna, u smislu ne kanališe se njihova energija na pravi način. Doprinose najviše i ove društvene mreže, igranje igrica čitave noći, neispavanost. Sve to dovodi decu do i te igrice koje su pretežno borbene povećavaju agresivnost kod dece - smatra Jelena Tasić, pedagog u Ekonomskoj školi u Vranju.

Preventivno delovanje je navažnije, kažu stručnjaci, razgovor sa decom i edukacija da se nasilje spreči.

- Mnogo je bitna među ljudima i decom komunikacija i razumevanje u razgovoru, ako treba nekome da se pomogne i desi se nekada da dođe do rasprave zbog gluposti, ali se brzo reši i shvatimo da to nije u redu - kaže Mateja Stevanović, učenik.

- Sport i neke fizičke aktivnosti u kojima mogu da učestvuju deca koje im odgovaraju, da rade na tome, da rade na sebi, da prosto razgovaraju - navodi učenica Teodora Mitić.

Lokalna mreža za borbu protiv vršnjačkog nasilja deluje preventivno već dve godine, a Kancelarija za mlade od 2021. godine. Timovi obilaze škole u gradu i selima, organizuju akcije, predavanja, predstave, radionice kroz koje je prošlo oko tri hiljade dece i mladih.

- Ono što smo prepoznali od strane mladih jeste da im je bila potrebna jedna aplikacija gde bi se vršila anonimna prijava vršnjačkog nasilja. Kancelarija za mlade je u toku izrade te aplikacije koja se zove "Tihi heroj" gde će mladi anonimno moći da prijave nasilje - kaže Luka Trajković iz Kancelarije za mlade u Vranju.

- Negde je bio predlog da ukoliko postoji mogućnost u dogovoru sa direktorima se odrade identifikacione kartice za sve učenike, da se zna ko je učenik, a ko ne i da se spreči ulazak lica koji nisu đaci te škole - navodi Danijela Milosavljević, gradska većnica zadužena za socijalna pitanja.

U Lokalnoj mreži za borbu protiv vrnjačkog nasilja su i Centar za socijalni rad, policija, sudstvo, tužilaštvo, Zdravstveni centar, škole i njihovi timovi.

(Telegraf.rs/RTS)