Posle šokantnih izjava o psima, Dragan Jovanović iz Topole tvrdi: Hoću da promenim zakon, a prete mi smrću
Uznemirujući video pojavio se na društvenim mrežama, a na kom se čuje kako predsednik Skupštine opštine Topola, Dragan Jovanović, navodno predlaže kako je najbolje rešenje problema sa psima lutalicama koji postoji na njihovoj teritoriji da se oni "odstrele". Naime, kako se može čuti na snimku, Jovanović izgovara da pse treba označiti kao štetočine za voćnjake i njive, a onda ih kao i sve štetočine - odstreliti!
Povodom pomenute šokantne izjave "Telegraf.rs" kontaktirao je predsednika Jovanovića, a koji tvrdi da je zapravo "sve izvučeno iz konteksta" i da je on samo želeo da promeni zakon, samo usput pominjući kako se nekada postupalo sa psima. Sada mu, dodaje, na mrežama zbog toga prete i smrću.
"Lovci tako mogu ubiti bilo kog psa u selu"
Sve je počelo kada je nedavno na društvenim mrežama objavljeno kako predsednik skupštine opštine Topola predlaže da se po selima vrši odstrel pasa u grupama većim od pet, što praktično znači da lovci mogu da ubiju bilo kojeg psa u selu, jer je nemoguće dokazati koliko ih je.
U videu koji je napravljen na jednoj od sednica Skupštine opštine Topola, a reč je o samo delu govora sa sednice, Jovanović ističe kako pse lutalice možemo da proglašavamo štetočinama i da rešavamo problem kao što je to rađeno i pre, odnosno, da se oni odstreljuju kako je to i pre 50 godina rađeno.
"Mi možemo sad jedan Zakon da šminkamo i da pričamo. Treba identifikacija ključna da znamo vlasnika. Kako ćemo mi da znamo, kad neko u stanu ili nekoj kući u varoši drži pet, napravi od njih pet za godinu dana 25 i odveze samo autom i pusti u selo pet kilometara dalje? Ako hoćemo stvari da dovedemo u red, da budemo pošteni i da ne lažemo jedni druge, mi moramo vratiti mogućnost da lovci rade ono što su radili pre 50 godina, a to je da pse mogu, barem na seoskom području, gde su voćnjaci, gde su određeni usevi, da ih proglase štetočinama i da se vrši odstrel štetočina", čuje se u delu govora predsednika Skupštine opštine Topola, Dragana Jovanovića.
Jovanović: Izjava izvučena iz konteksta
Telegraf.rs je stupio u kontak sa predsednikom Jovanovićem, a on je u razgovoru odbacio tvrdnje da se u pomenutom snimku zalaže za odstrel pasa lutalice, te ističe da je to "izvučeno iz konteksta".
"Izvučeno je iz konteksta. Ja se ne zalažem za ubijanje pasa lutalica. Smatram samo, i to sam rekao, ali je taj deo isečen iz snimka, da se zalažem da se sadašnji Zakon koji postoji, a tiče se dobrobiti životinja, da se on promeni, jer je nakaradan i da se donese nov koji bi tačno definisao probleme koje mi imamo na ovoj opštini. Vidite, mi godišnje izdvajamo velike sume novca iz lokalnog budžeta kako bismo ljudima plaćali odštetu zbog ujeda pasa ili štete koju naprave na usevima. Te cifre se u pojedinačnim slučajevima kreću od 50 do 70.000 dinara, a ako slučaj ide preko Suda, onda plaćamo i do 200.000 dinara", objašnjava nam predsednik Jovanović.
Kako on još dodaje, na sednici na kojoj je sporan snimak njega i napravljen, koleginica je predložila da se postojeći Zakon izmeni, a Jovanović da se on potpuno povuče, a da se donese nov, te da je samo podsetio kako je nekada, pre ovog Zakona, postojala mogućnost da lovci sami ubiajaju pse štetočine i šakale, a da sa ovim ne postoji mogućnost za to.
"Sada ne postoji mogućnost koja je pre ovog Zakona postojala da lovci ubijaju divlje pse koji su potencijalno opasni, a vi ne razumete, oni kada su gladni mogu da budu opasni, mogu da napadnu ljude i decu. Plašim se da ako ne donesemo valjan Zakon, da će ljudi uzeti pravdu u svoje ruke. To sam ja želeo da kažem u videu, a zauzvrat sam dobio do sada više od sto pretnji. Čak mi je jedna gospođa zapretila i smrću zbog moje izjave", priča nam Jovanović.
Iako i dalje nije sasvim jasno šta je zapravo Jovanović mislio i zašto je uopšte pominjao praksu ubijanja pasa koja je postojala od ranije, ukoliko se za istu sada ne zalaže, mi smo kontaktirali i udruženje životinja "Animal hope" ispred kog nam je Milan Čalić objasnio kako on vidi celu ovu situaciju i da li smatra da je ubijanje pasa lutalice zaista jedino rešenje ili postoji i neki humaniji način.
Udruženje životinja: Ubijanje i azil nikada ne mogu da bude pravo rešenje
"Ubijanje, azili, to su sve posledice situacije koju imamo. To nikada ne može da bude pravo rešenje pasa lutalica koje imamo na ullicama. Ukoliko ih sada ubijete, za godinu, dve dana ćete ponovo imati nove pse na ulici. To je jako nehumano i ne rešava problem. Mi sada možemo samo da se borimo protiv toga. Što se same izjave čelnika iz Topole tiče, teško da će njegov predlog ikada biti usvojen. Mi imamo zakone koji izričito zabranjuju svako ubijanje ili eutanaziju životinja i pasa. Mogu samo da se promene neke stavke Zakona, ali i to je teško", priča nam Čalić dalje.
"Sterilizacija i čipovanje najbolje rešenje"
Ovom prilikom Čalić objašnjava i koji su to, prema njihovom mišljenju, najbolji načini da se jednom za svagda reši problem pasa lutalica u Srbiji, a koji ne uključuje brutalnost.
"Postoje dva osnovna i, čini mi se, najbolja rešenja da se taj problem reši. Prvo je to da svi psi budu sterilisani. Tako ćemo, ukoliko neko i baci psa na ulicu ili više njih, znati ko je vlasnik i on će snositi sve zakonske u materijalne posledice. Dakle, sterilisanje pasa trebalo bi da bude obavezno za sve. Drugi način je da se psi sterilišu, odnosno, da država snosi deo troškova sterilizacije i tako olakša proces onima koji za to možda nisu u mogućnosti, dok bi trebalo uvesti da oni koji ne žele da sterilišu svoje pse i pored ove olakšice, kao kaznu plaćaju porez. To su dva najrazumnija i najhumanija načina da se pomenuti problem reši. Ponavljam - nikada ubijanje ne rešava problem", zaključuje Čalić u razgovoru za naš portal.
(Telegraf.rs)