Mislio sam da sam Džejms Bond, istina je bila da sam uništavao život... Srećka je ovo skupo koštalo
Zavistan od kocke postao je sa samo 18 godina! Usledile su droge, a u svojoj ispovesti u podkastu kod Ane Manojlović otkrio je kako ga je želja za brzim novcem uvukla u svet iz kojeg je posle jedva izašao.
Počinje kao igra, na početku se izdvaja 100, 200 dinara, a onda i ulog i zavisnost postaju veći. Srećko je prvo želeo da zaradi novac i igrao je na mali ulog, uglavnom rulet i koristio je aparate. U jednom trenutku shvatio je da mu je kockanje postala svakodnevna preokupacija.
- U početku je bilo zabavno, dobijali smo lako novac, osećali se moćno. Govorili su nam vi, nudili besplatna pića, lepe žene...
Otvoreno je govorio o najtežim trenucima - od gubitka devojke, povlačenja porodice, do dana kada je priznao sebi da ima problem:
- Mislio sam da sam Džejms Bond u kockarnici. Istina je bila da sam uništavao svoj život. Kocka je počela da kontroliše mene - izgubiš ljubav, porodicu, sebe.
Kocka je Srećka odvukla i u svet kriminala i droge. Uspeo je da se izvuče, ali uz pomoć porodice i stručnjaka:
- Moj prvi dan u centru bio je presudan. Kada mi je Jelena rekla: "Ti nisi kriv, kriva je bolest", osetio sam da imam šansu.
Danas je posvećen sportu, učenju jezika i planiranju budućnosti.
- Ako stvarno voliš svoje roditelje, prijatelje, devojku - nemoj ni da udeš u kockarnicu. To nije igra. To je put bez povratka - poručio je.
A Jelena koju je spomenuo je Jelena Manojlović iz SOS centra za odvikavanje.
- Kockanje nije igra - to je zamka - kazala je Jelena i objasnila kako tanku liniju između rekreativnog i patološkog kockanja prelazimo nesvesno:
- Ne kockamo na kraju zbog novca, već zbog adrenalina. To je poput droge - hemija mozga vas zarobi.
Istraživanje "Mladi i kockanje" udruženja "Prevent" pokazalo je da više od polovine mladih u Srbiji igra igre na sreću u kladionici, slot klubu, kazinu, a da čak 80 odsto poznaje nekoga ko je zavisan od igara na sreću. Svaki treći ispitani je svestan svoje zavisnosti, ali se nisu obratili nikome za pomoć. Istraživanje je pokazalo i da 17 odsto onih koji učestvuju u igrama na sreću to radi svakodnevno, a 23 odsto 4-5 puta nedeljno.
Da jedan porok vuče drugi, pokazuje i to da 42 odsto ispitanika kaže da konzumira alkohol tamo gde se kocka, a 15 odsto je priznalo i da se drogira u kladionicama.
(Telegraf.rs / RTS)