Zašto su roditelji „keva i ćale“? Evo odakle su došle ove reči: Da li i vi tako zovete mamu i tatu?
Ćale i keva su danas veoma popularni nazivi za oca i majku, a gotovo da ne postoji tinejdžer koji ga ne koristi. I dok jedni ove žargonske nadimke smatraju uvredljivim, njihova upotreba je iz generacije u generaciju sve veća. Ipak, znate li odakle su ovi nadimci došli?
Prva, verovatnija teorija povezuje reč keva sa šatrovačkim govorom. Prema njoj, reč keva je nastala od starije šatrovačke reči „kevac“, koja je zabeležena još u Vukovom rečniku i označavala je „oca“. Reč „kevac“ je, prema ovom tumačenju, izvedena iz albanske reči „Shkje“, što znači „Srbin“, koja je potom prilagođena u „čkevac“, a zatim skraćena u „kevac“. Kasnije je došlo do promene značenja, pa je keva počela da označava majku.
Druga teorija sugeriše da reč keva potiče od hebrejske reči „n’keva“, koja znači žena. Ovaj izraz su navodno koristili sefardski Jevreji koji su živeli na Dorćolu u Beogradu.
Reč ćale se smatra skraćenicom od reči „ćaća“, koja je karakteristična za Dalmaciju i Liku i koristi se kao naziv za oca. Ćale je vremenom ušao u širu upotrebu i postao deo urbanog slenga u Srbiji.
(Telegraf.rs/013info)