Smederevski nastavnik Andreja u trci za milion dolara: Ako osvoji nagradu, ima spremna 3 cilja, evo koji su
Matematika često važi za jedan od najneomiljenijih predmeta među učenicima, ali profesor Andreja Pavlović uspeo je da je prikaže na potpuno drugačiji način. Njegov inovativni pristup nastavi, posvećenost učenicima i doprinos obrazovnoj zajednici doneli su mu prestižnu nominaciju za Global Teacher Prize, nagradu koja se često naziva i "Nobelovom nagradom za nastavnike".
"Nagrada prepoznaje nastavnički rad na globalnom nivou, ne samo kroz dosadašnje uspehe, već i kroz ideje koje mogu unaprediti obrazovne sisteme širom sveta. Moja nominacija proistekla je iz godina rada s učenicima, njihovih uspeha, inovacija u nastavi i različitih projekata koje sam sprovodio", objašnjava Pavlović.
Posebno važan korak na tom putu bila je nagrada Prosvetitelj Fondacije Aleka Kavčića, u okviru koje je kao finalista snimio film o svom radu.
"Film smo preveli na engleski jezik i koristili kao deo prijave za Global Teacher Prize. Nas četvoro finalista iz Srbije zajednički smo predstavili snagu naših nastavnika", dodaje Pavlović.
Profesor Pavlović smatra da matematika nije "bauk", već da problem leži u načinu na koji se o njoj govori.
"Ako učenicima predstavite matematiku kao niz suvoparnih pravila, biće im dosadna. Ali ako im pokažete da se ona krije u sportu, muzici, pa čak i TikTok algoritmima, stvari se menjaju", ističe.
Na njegovim časovima učenici ne dobijaju gotova rešenja – za njima tragaju.
"Umesto da im odmah kažem odgovor, postavljam pitanja koja ih navode na razmišljanje. Veliku pažnju posvećujem razvoju kritičkog mišljenja – ne učimo napamet formule, već razgovaramo o tome zašto nešto funkcioniše baš tako. I još nešto – dozvoljavam im da greše. Kada greške postanu deo procesa učenja, matematika prestaje biti izvor stresa", objašnjava Pavlović.
Pavlović smatra da se obrazovni sistem u Srbiji sporo prilagođava potrebama savremenog društva.
"Škola ostaje zaglavljena u prošlim vremenima, dok se svet menja brže nego ikada. Nastavnici moraju imati veću slobodu da uvode inovacije i prilagođavaju nastavu učenicima. Umesto da ih učimo šta da misle, moramo ih naučiti kako da misle", ističe.
Iako nije planirao da postane profesor, ljubav prema izazovima i radu sa mladima odredila je njegov profesionalni put.
"Moja prva generacija učenika promenila je sve. Video sam kako znanje može da im otvori vrata i kako jedan dobar nastavnik može promeniti način na koji gledaju svet. Nastavnik nije samo neko ko predaje lekcije, već i neko ko osvetljava put", kaže Pavlović.
Adolescencija donosi brojne izazove – od prvih zaljubljivanja i svađa do problema sa učenjem i vršnjačkim pritiscima.
"Najvažnije je da učenici znaju da nisu sami. Kada vidim da neko gubi motivaciju, trudim se da pronađem način da mu pomognem. Nedavno je jedna učenica prestala da dolazi na časove jer je doživela neprijatnost na društvenim mrežama. Umesto brzih rešenja, bilo je važno da oseti podršku. Kroz razgovore s njom i odeljenjem, otvorili smo temu digitalnog nasilja, o kojoj su svi želeli da govore", navodi Pavlović.
Global Teacher Prize donosi novčanu nagradu od milion dolara, ali ona ne ide direktno pobedniku – mora biti iskorišćena za razvoj obrazovnih projekata. Pavlović je osmislio nekoliko ključnih inicijativa za poboljšanje obrazovanja u Smederevu, među kojima su modularni vrtići u seoskim sredinama, mobilna STEM učionica i program podrške nastavnicima.
"Analizirao sam plan razvoja grada i uočio ključne probleme u obrazovanju – nejednak pristup predškolskom obrazovanju u selima, nedostatak savremenih nastavnih sredstava i potrebu za podrškom nastavnicima u profesionalnom razvoju. Projekti koje predlažem mogu napraviti stvarnu promenu, ne samo u Smederevu, već i u drugim delovima Srbije", zaključuje Pavlović.
Njegova vizija modernog obrazovanja već je prepoznata na nacionalnom i međunarodnom nivou, a eventualna pobeda na Global Teacher Prize bila bi još jedno priznanje za trud koji ulaže u budućnost mladih. Odluka o pobedniku biće doneta u Dubaiju na samitu od 11. do 13. februara 2025. godine.
(Telegraf.rs)