Ohrabrivanje žrtava da prijave nasilje ključni element u borbi protiv nasilja

M. L.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Snežana Krstić/Novinarke protiv nasilja/NPN

Prevencija i ohrabrivanje žrtava da prijave nasilje predstavljaju ključne elemente u borbi protiv nasilja, poručuju iz Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena.

U saopštenju ističu da će nastaviti da kroz podršku organizacijama civilnog društva koje se bave prevencijom nasilja i deluju na lokalnom nivou upoznaju građane sa svim mehanizima zaštite od nasilje.

Ministarka Tatjana Macura je povodom medijskog izveštavanja o vršnjačkom nasilju koje se dogodilo u Vranju, u kojem je žrtva nasilja bio trinaestogodišnji dečak, istakla da je važno stalno ukazivati na značaj borbe protiv nasilja, pogotovo kada su žrtve nasilja deca, kojima je potrebna konstantna pomoć i zaštita.

Nadležne institucije su, kako se navodi, po prijavi reagovale u skladu sa svojim ovlašćenjima, a iz Kabineta ministarke podsećaju da je u Srbiji uspostavljena nacionalna platforma "Čuvam te", preko koje je moguće prijaviti sve oblike nasilja koja uključuju decu, ali i dobiti adekvatnu podršku i edukaciju.

"Moramo uvek da ukazujemo na potrebu prijavljivanja svih oblika nasilja nadležnim organima i institucijama sistema, kako bi preduzeli sve neophodne mere, navodi Macura i dodaje da je godina za nama bila, na osnovu dostupnih podataka Ministarstva unutrašnjih poslova, jedna od godina sa najmanjim brojem slučajeva prijave nasilja.

"Iako smo oprezni sa tumačenjem javno dostupnih podataka, upravo zbog ovakvih incidenata, ne možemo da zanemarimo činjenicu da je aktivniji pristup nadležnih institucija doprineo boljim rezultatima u našoj zajedničkoj borbi za izgradnju društva bez nasilja”, navela je ministarka.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Teme