Svetski dan borbe protiv raka: Značaj prevencije, dijagnostike i inovativnih terapija

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: ZC Valjevo

Svakog 4. februara u Kalendaru zdravlja SZO posebno se obeležava Svetski dan borbe protiv raka, ove godine pod parolom "Ujedinjeni u porukama, jedinstveni u pričama". Svetska zdravstvena organizacija sa Međunarodnim udruženjem za borbu protiv raka svakog 4. februara obeležava Svetski dan borbe protiv raka. Ove godine započinje nova trogodišnja kampanja za period 2025–2027, koja stavlja osobe obolele od raka i njihove priče u centar pažnje.

Zdravstveni centar Valjevo obeležiće Svetski dan borbe protiv raka 2025. godine obraćanjem dr Tijane Tomić Lukić, načelnice Službe za produženu negu i lečenje, i dr Jasmine Kovačević, specijaliste radiologije, koje su iz svojih kliničkih specijalizacija na početku i na kraju kruga sa kojim se sreću pacijenti - od dijagnostike do lečenja raka. Iznošenje podataka i saveta specijalista ima za cilj da se podigne svest o raku, faktorima rizika, preventivnim pregledima, kao i obezbeđivanje uslova da se zadovolje jedinstvene potrebe svakog obolelog pojedinca.

Na teritoriji Valjeva i opština koje gravitiraju ka Zdravstvenom centru, među ženskom populacijom na prvom mestu je oboljevanje od karcinoma dojke, dok kod muškaraca gotovo podjednako prednjače karcinom pluća i karcinom debelog creva. Što se tiče dijagnostike i lečenja, u Zdravstvenom centru Valjevo je zaokružen proces lečenja, jer posle pregleda postoji mogućnost za ultrazvučni pregled, mamografiju za žene, magnetnu rezonancu i druge dijagnostičke metode. Jednom mesečno se održava i konzilijum, s obzirom na to da je referentna ustanova Institut za radiologiju i onkologiju Srbije.

Na osnovu dugogodišnjeg kliničkog iskustva, dr Tomić Lukić uočava porast broja obolelih, naročito u periodu posle pandemije koronavirusa. Nažalost, ovaj porast ne obuhvata samo karcinom dojke već i druge lokalizacije, i to kod oba pola. Statistički podaci pokazuju da se granica oboljevanja pomera ka mlađoj populaciji, između 40 i 45 godina života.

- Godišnje se u Srbiji registruje preko 4000 obolelih od karcinoma dojke, a oko 1600 izgubi bitku sa bolešću. Ipak, 85% žena se javi u stadijumima u kojima postoji potencijal za izlečenje, koje iznosi preko 90%. Nažalost, ostaje 15% slučajeva u kojima je bolest proširena na druge organe sa metastazama. U prethodnim godinama organizovane su skrining mamografije, pri čemu je poseban akcenat stavljen na pozivanje žena iz rizičnih grupa. Mi u našoj bolnici imamo obučen kadar i neophodnu opremu za dijagnostiku i lečenje. Pacijenti u Srbiji mogu dobiti protokole lečenja karcinoma kao i bilo gde u svetu, uključujući inovativne terapije koje su dostupne i u našoj dnevnoj bolnici. Od dijagnostičkih procedura iz radiologije i patologije, preko hirurških zahvata, pa sve do onkološkog lečenja i konzilijuma, pratimo sve savremene trendove. Apelujemo na sve pacijente, i žene i muškarce, da se na vreme javljaju na preglede i učestvuju u skrining programima - rekla je dr Tijana Tomić Lukić, dodajući da je čitav tim tu da pruži i psihološku podršku pacijentima u momentu suočavanja sa dijagnozom.

Bolest je izlečiva ako se otkrije na vreme

- Ukoliko se uspostavi dijagnoza maligne bolesti, put izlečenja nije jednostavan. Međutim, uz našu podršku, podršku porodice i okruženja, lečenje može proći što jednostavnije, ma koliko izazovno bilo. Bitno je da pacijenti ne dolaze sami, već da porodica bude uz njih. Mi smo tu za sva pitanja i kao psihološka podrška. Uočavamo da se donja granica oboljevanja spušta, jer imamo pacijentkinje stare između 40 i 45 godina, iako su karcinomi najčešći kod populacije starije od 65 godina. Ne bavimo se isključivo lečenjem, već je akcenat i na prevenciji kroz preventivne preglede i skrining programe. Od ove godine, naredne tri godine, sprovodiće se i skrining programi za karcinom pluća i debelog creva - rekla je dr Tomić Lukić, podsećajući da je čitav mesec mart posvećen borbi protiv karcinoma.

Specijalista radiologije, dr Jasmina Kovačević, sa preko dve decenije rada, ističe da se značajno promenilo ono što se nekada smatralo pravilima u kliničkoj praksi.

- U našoj sredini žene se lekaru često javljaju tek kada napipaju promenu, a tada promene obično nisu male. Generalno, skloni smo da ignorišemo simptome iz straha od suočavanja sa bolešću. U službi za radiološku dijagnostiku, kada otkrijemo visoko suspektne nalaze, odmah radimo dodatnu dijagnostiku – ultrazvučne preglede, mamografiju, kor biopsije i magnetnu rezonancu dojki. Nakon kompletne dijagnostike i na osnovu patohistološkog nalaza, žena se prikazuje konzilijumu, a u roku od mesec dana od uspostavljanja dijagnoze započinje lečenje. Skrining je ključan jer je to jedina preventivna metoda, pored samopregleda, ali primetili smo da žene i dalje izbegavaju skrining preglede. Preporučujem da se ultrazvučni pregled dojki radi bar jednom godišnje, a mamografija na svake dve godine, jer postoje podmukli tumori koji se teško otkrivaju bilo kojom metodom - zaključila je dr Kovačević, ističući da se preko 80% slučajeva karcinoma dojke može uspešno lečiti ili prevoditi u hronično oboljenje, omogućavajući normalan životni vek.

Podaci pokazuju da je tokom prvih šest meseci 2024. godine u Zdravstvenom centru Valjevo otkriveno ukupno 658 novih slučajeva maligniteta.

Povećano opterećenje rakom posledica je nekoliko faktora, među kojima su porast stanovništva, produžen životni vek, ali i promene u učestalosti određenih faktora rizika povezanih sa socio-ekonomskim razvojem. Rak pluća, rak dojke i rak debelog creva vodeći su po obolevanju i smrtnosti u svetu. Očekuje se da će obolevanje od raka nastaviti da raste, čineći prevenciju, ranu dijagnostiku i inovativne terapije ključnim u borbi protiv ove bolesti.

(Telegraf.rs)