Produžetak školske godine, radne subote ili oba? Štrajk u delu škola se nastavlja, ovo su opcije za dalje

S. J.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/Branko Lukić/bs

Iako je drugo polugodište uveliko počelo u srpskim osnovnim i srednjim školama, veliki broj njih i dalje nema nastavu, jer su se njihovi učenici i zaposleni pridružili protestu i blokadama studenata. Prema podacima iz školskih uprava od ukupno 1.773 škole nastava se realizuje u 95 odsto škola, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je pre par dana da li će škole koje su izgubile dosta od gradiva imati produžetak školske godine, radne subote ili oba, te kakva sudbina čeka nastavnike i profesore ukoliko se časovi ne "normalizuju" do kraja marta.

Ministarka razgovarala sa direktorima 

Ministarka prosvete razgovarala je juče sa direktorima osnovnih i srednjih škola u Beogradu, u kojima je potpuno ili delimično obustavljen rad. Tom prilikom je poručila kako je važno da postoji dijalog i da se definišu koraci koji će omogućiti normalizaciju i završetak školske godine u najboljen interesu dece, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvete.

Kako još stoji u pomenutom saopštenju, ministarka je sa direktorima razgovarala o mogućnostima za nastavak redovne nastave u školama, modelima za nadoknadu nastave, ali i o povratku učenika u škole koje su sada u protestima. Nakon što je sam razgovor završen, ministarka je dodala kako je sastanak bio konsultativnog karaktera, sa namerom da se razmotri trenutna situacija koju imamo u prosveti širom zemlje.

Plan nadoknade i nastavak dijaloga

Tom prilikom navela je kako same škole treba da naprave plan nadoknade nastave, sve vreme vodeći računa da učenici ne budu prekomerno opterećeni, kao i da će u narednim danima biti održani sastanci i sa drugim direktorima škola iz Srbije u kojima je delimično ili potpuno obustavljen rad.

Kako je u razgovoru za "Telegraf.rs" objasnio predsednik Foruma srednjih stručnih škola, Milorad Antić, iako je juče bio održan sastanak radne grupe reprezentativnih sindikata prosvetara, nije bilo reči o problemu koji trenutno imamo u prosveti, odnosno, kako rešiti problem obustave nastave koju imamo u mnogim srednjim i osnovnim školama u našoj zemlji.

"To pitanje je sada van kontrole reprezentativnih sindikata. I kada bi nešto predložili po tom pitanju, ne bi imao ko da ih čuje, jer su tu obustavu rada u školama sada preuzele određene grupe ljudi, građani, pojedini političari. Za sada ne postoje konkretne informacije o tome kako se odvija situacija i kako će se na dalje odvijati. Ne znamo mnogo o samom štrajku, kako se organizuje, niti kada se planira njegov prestanak", izjavio je Antić za naš portal.

Umanjenje plata za prosvetare u štrajku

Podsetimo, Ministarstvo prosvete uputilo je nedavno obaveštenje direktorima osnovnih i srednjih škola prema kom bi prilikom obračuna januarskih plata one trebalo da budu umanjene zaposlenima koji su učestvovali u štrajku, a koju je Antić prokomentarisao.

"Nije prvi put da nam se smanjuje zarada. Uvek kada smo štrajkovali, kada smo vršili bilo koji vid protesta, da li je to zakonski štrajk od pola sata ili je to totalna obustava rada, uvek su nam odbijali. Mi smo nakon toga odrađivali, nadoknađivali nastavu, ili po produžetku školske godine ili subotom, pa su nam vraćene bile te pare - ističe Antić.

Kako on dodaje, prema zakonu, minimum procesa rada za nastavnika je izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta po času.

"Direktor škole, koji je odgovoran za zakonitost rada škole, dobio je od ministarke prosvete Slavice Đokić Dejanović, dopis da Zakon o štrajku kaže da profesori imaju pravo na totalnu obustavu rada i pravo na zakonski štrajk od 30 minuta i na ispite i ništa više. Samim tim piše, takođe pozivajući se na razne članove, da se odbija deo zarade ako ne radite u toj meri koliko je predviđeno po zakonu. Znači, ako ne radite regularno, sigurno da će nam odbiti od plate. Stvar direktora škole je na koji način i kako će odbijati ljudima zaradu, jer je on zakonski zastupnik škole. Nema tu ništa Ministarstvo, niti ministarka, niti vlada. Da li će direktor pokrenuti disciplinski postupak ili neće, da li će da odbije od plate ili neće - zaključuje Antić u razgovoru za "Telegraf".

(Telegraf.rs)