Slavimo Timoteja i Anastasija: Pokršteni Persijanac kvasio je knjigu suzama i čeznuo da postane mučenik

J. V.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: spc.rs

Srpska pravoslavna crkva i vernici 4. februara obeležavaju dan posvećen svetom apostolu Timoteju i prepodobnom mučeniku Anastasiju.

Sveti apostol Timotej

Jedan od Sedamdeset apostola. Rođen u Listri Likaonskoj od oca Grka i majke Jevrejke. Majku i babu mu je pohvalio apostol Pavle zbog nelicemerne vere. U Listri se Timotej sreo prvi put sa velikim apostolom, i sam bio svedok kada je Pavle iscelio hromog od rođenja. Docnije je Timotej bio bezmalo stalan saputnik Pavlov, obišavši sa njim Ahaju, Makedoniju, Italiju i Španiju. Veliki revnitelj vere, izvrstan besednik i sladak dušom, Timotej je mnogo doprineo rasprostranjenju i utvrđenju vere hrišćanske. Pavle ga naziva pravim sinom u veri. Po mučeničkoj smrti Pavlovoj Timotej je imao za učitelja svetog Jovana Jevanđelista.

Ali kada je ovoga car Dometijan prognao iz Efesa na ostrvo Patmos, Timotej je ostao u Efesu da episkopuje. U vreme nekog idolskog praznika zvanog Katagogium, neznabošci, kivni na hrišćane, mučki i pod maskama napadnu Timoteja i ubiju ga (oko 93. godine). Časne mošti njegove docnije su prenete u Carigrad i sahranjene u crkvi Svetih Apostola, do groba svetog Luke Jevanđelista i svetog Andreja Prvozvanog.

Tropar (glas 4):

Naučivši se blagosti i bivši razuman u svemu, blagom savešću dostojno si se obukao. Napojio si se od sasuda izabranog (Pavla) tajni neizrečenih, veru sačuvavši, dobar kraj imajući, Apostole Timoteje: Moli Hrista Boga, da spase duše naše.

Prepodobni mučenik Anastasije

Persijanac po rodu. Neznabožačko mu je ime bilo Magundat. Kada je car Iraklije ratovao s Persijancima, Magundat je prebegao hrišćanima, otišao u Jerusalim gde se krstio i dobio ime Anastasije. Nije mu bilo dosta što se krstio, nego se i zamonašio, da bi se sav predao služenju Gospoda. Pored ostalih podviga vrlo je rano čitao žitije svetih mučenika i čitajući, kvasio je knjigu suzama, i sam žarko čeznući za mučeništvom. Gospod ga je najzad uvenčao vencem mučeničkim.

Dugo je ležao u tamnici i bio ljuto mučen, dok mu car Hozroe nije izrekao smrtnu presudu. Po toj presudi Anastasije je bio udavljen u vodi, pa posle izvađen iz vode, i dželat mu je odsekao glavu i poslao caru. Postradao je 22. januara 628. godine u gradu Betsaloe, blizu Ninive.

Tropar (glas 4):

Mučenik Tvoj Gospode, Anastasije, u stradanju svome je primio nepropadljivi venac, od Tebe Boga našega, jer imajući pomoć Tvoju mučitelje pobedi, a razori i nemoćnu drskost demona: Njegovim molitvama spasi duše naše.

(Telegraf.rs / Hram Končarevo)