Veće plate za zdravstvene radnike: Lončar o pregovorima sa sindikatima

M. L.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Lončar: Jedino uz dogovor može da se postigne rešenje

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Ministar zdravlja u Vladi Srbije Zlatibor Lončar potpisao je danas sa predstavnicima sindikata u zdravstvu zajednički Predlog protokola i Predlog izmena Uredbe za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama.

Protokol je potpisan nakon niza sastanaka između Ministarstva zdravlja i predstavnika socijalnih partnera u zdravstvenoj delatnosti, tokom prošle i ove godine, a radi poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u zdravstvenim ustanovama u javnoj svojini, a nakon što je postignuta saglasnost u vezi teksta Protokola, kao i saglasnost o izmeni koeficijenata za obracun i isplatu plata, rečeno je na potpisivanju Protokola.

Protokol su potpisali ministar zdravlja Zlatibot Lončar i Socijalni partneri: Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Sindikat medicinskih sestara i tehničara UKCS, Ujedinjeni sindikat Srbije - Republički odbor zdravstva, Novi sindikat zdravstva Srbije, UŠ "Sloga" Sindikat zdravstva i socijalne zaštite i Sindikat nemedicinskih radnika Srbije.

Nakon potpisivanja Lončar je istakao da su posle niza sastanaka, koji su u kontinuitetu prethodnih meseci održani, danas uspeli da dođu do konkretnih dogovora.

"Zajednički interes je da se poboljša materijalno stanje zdravstvenih radnika i nemedicinskih radnika u zdravstvenom sistemu", rekao je Lončar.

Prema njegovim rečima, postignuta je saglasnost o izmeni koeficijenata za obračun i isplatu plata u Uredbi za obračun i isplatu plata za medicinske sestre i tehničare koji obavljaju poslove u intenzivnoj nezi nivoa 3, i za njih se predlaže koeficijent 14,35 za IV stepen stručne spreme, odnosno 16,32 za VI, zatim za sve zdravstvene saradnike VII stručne spreme jedinstveni koeficijent 19,20, a za poslove zdravstvenih saradnika specijalista i magistara koeficijent od 23, a predloženo je i da radnici na poslovima tehničkog održavanja sa IV stepenom stručne spreme imaju koeficijent 11,05.

Lončar je istakao i to da predlog Protokola sadrži sporazum o tome da se osnovica za obračun i isplatu plata zaposlenih u zdravstvenim ustanovama u javnom sektoru u javnoj svojini poveća za pet odsto počev od plate za oktobar 2025. godine, da se u roku od 15 dana formira interresorna radna grupa u okviru koje će predstavnici ministarstava i socijalnih partnera sagledati pravnu regulativu i pripremiti predloge za izmenu važećih propisa koji uređuju primanja u javnim sluzbama u 2025.g. radi utvrđivanja visine naknade za ishranu u toku rada (topli obrok) i regresa za korišćenje godišnjih odmora za zaposlene u zdravstvenim ustanovama, kao i povećanje koeficijenata za obračun i isplatu plata nemedicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama i to u cilju ujednačavanja visine njihovih plata sa platama zaposlenih u javnim službama.

"Tu se neće stati, već će se nastaviti sa povećanjima. Ja smatram da je ovo veoma važan napredak i maksimum koji smo izvukli iz trenutne situacije kada ne može da se ide na rebalans budžeta. Naš prioritet su naši zdrsvstveni radnici i jedino uz dogovor možemo da postignemo rešenje", poručio je Lončar.

Takođe, Ministar je uputio poziv socijalnim partnerima u zdravstvenim ustanovama, da u cilju promocije socijalnog dijaloga na svim nivoima zdravstvene zaštite otpočnu sa pregovorima za zaključivanje Kolektivnih ugovora sa poslodavcem.

"To kreće od sutra, ide se u direktne razgovore sa poslodavcem", naveo je on.

Istakao je i da je tokom vikenda bilo i dosta poziva lekara iz Njujorka koji hoće da se vrate, kao i iz Francuske, Nemačke, Soluna.

"Oni su radili 20 godina tamo i sada žele da se vrate kod nas", naveo je on.

Predsednik Sondikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije Zoran Savić, poručio je da je ovo još jedan korak napred koji će mnogo značiti zaposlenima.

"Država ima nameru da ispuni zahteve sindikata i da zaposleni ponovo imaju prava na topli obrok i regres posle 24 godine, jer je on ukinut 2001. godine. Mislim da je ovo veliki pomak", zaključio je on posle potpisivanja.

(Telegraf.rs/Tanjug)