Zbirke za malu maturu u prodaji, a ovaj podatak važan je za sve osmake: Kad to vidite, manje ćete brinuti

M. L.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto-kolaž: Nikola Tomić, prosveta.gov.rs

Zbirke zadataka za pripremuzavršnog ispita nalaze se u prodaji u svim bolje snadbevenim knjižarama širom naše zemlje, a mogu se poručiti i preko Prosvetnog pregleda, kako bi đaci imali dovoljno vremena da se pripreme za polaganje završnog testa koji ih očekuje u junu mesecu, rekao je za Tanjug Branislav Ranđelović, direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

"Radi se o trima publikacijama – zbirka zadataka iz srpskog jezika i književnosti, zbirka iz matematike i zbirka zadataka iz pet predmeta za treći test. Svih pet predmeta našlo se u jednom priručniku iz ekonomičnih razloga – roditelji ne kupuju pet odvojenih zbirki", rekao je on.

Kako je objasnio, zbirke iz srpskog i matematike sadrže po 450 zadataka, dok kombinovana sadrži 600 – po predmetu 120 zadataka.

"To su model zadaci, odnosno radi se o zadacima kakvi se pripremaju i za testiranje, pa učenici imaju mogućnost da provere svoje znanje, ali i da se upoznaju sa načinom na koji se konstruišu zahtevi, sa tipovima zadataka i slično. Na taj način se postepeno mogu osloboditi treme ili strepnje pred ispit”, rekao je Ranđelović.

Prema njegovim rečima, svake godine većina ovih publikacija bude izmenjena, a obično se izmeni oko 15–20 odsto zadataka.

"Na završnom ispitu svi zadaci su neobjavljeni, za tu svrhu se kreiraju potpuno novi svake godine. Nastojimo da zadaci i u zbirkama i za završni ispit, između ostalog, ispituju više kognitivne nivoe, procese, poput nalaženja informacija, argumentovanja, izvođenja zaključaka, kritičkog mišljenja”, rekao je Ranđelović.

Nastavnici širom Srbije, navodi on, u skladu s dobrom pedagoškom praksom najčešće počnu da pripremaju učenike za završni ispit već od početka osmog razreda, pa pojava zbirki samo intenzivira taj proces.

On napominje da ovaj materijal može pomoći učenicima da samostalno vežbaju, a da sa svojim nastavnicima onda samo otklanjaju eventualne nedoumice.

“Zadaci u našim zbirkama zasnovani su na obrazovnim standardima i raspoređeni su po nivoima – osnovni, srednji i napredni. Na kraju se nalaze rešenja, kao i tabela iz koje se može videti kojem standardu odgovara svaki zadatak. Uz to, prate se i programi nastave i učenja, odnosno uvažava se sve ono što se radi tokom osmogodišnjeg obrazovanja i ispituju se samo ona znanja i one veštine koje su stečene u školi”, rekao je Ranđelović.

Kako bi se obezbedili ti uslovi i da bi zadaci bili kvalitetni, u radnim grupama su najugledniji nastavnici iz osnovnih škola, a s druge strane su recenzenti koji su uglavnom univerzitetski profesori – metodičari, navodi on.

“Već krajem marta učenici će imati probni završni ispit, koji takođe treba da pomogne ne samo da se utvrdi u kojim oblastima učenici treba da unaprede svoje znanje, već i da se upoznaju s procedurama”, rekao je Ranđelović.

Podatak važan za učenike

On izražava nadu da će sve ovo zajedno omogućiti da učenici u junu dođu sa više samopouzdanja na ispit, posebno jer je poznato da je veoma visok procenat učenika koji se upiše u željenu školu - više od 85 odsto.

"Da bi se to dogodilo, mislim da roditelji takođe treba da budu svesni kako tenzija koja se stvara nije najbolja za većinu dece, pa verujemo da ćemo svi činiti ono što je na dobrobit naših učenika”, rekao je Ranðelović.

Prema njegovim rečima, zbirka iz srpskog/maternjeg jezika košta 720 dinara, dok zbirke iz matematike i kombinovana koštaju po 600 dinara.

Kako je naveo, od 2011. godine Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja krajem januara, tačnije početkom drugog polugodišta, objavljuje zbirke zadataka za pripremu završnog ispita na kraju osnovne škole.

"Kao i ranije, i ove školske godine to je zajedničko izdanje Zavoda i Prosvetnog pregleda”, rekao je on.

Prema njegovim rečima, kako se u obrazovnom sistemu Republike Srbije nastava realizuje i na jezicima nacionalnih manjina, ove zbirke imaju svoja izdanja i na osam jezika, tako da je u prodaji ukupno 27 zbirki.

(Telegraf.rs/Tanjug)