Dok se Beograd vozi besplatno, u Kragujevcu je: Nemaš kartu? Napolje: Kulja bes u unutrašnjosti, je l ovo fer?
U Beogradu je prosečna plata 120.000 dinara, dok je u Kragujevcu 92.000. Ipak, u Beogradu građani imaju besplatan prevoz i vrtić, dok se u ostalim gradovima, poput Kragujevca, sve te usluge plaćaju. Povodom toga, jedna Kragujevčanka javno je iskazala svoje nezadovoljstvo na društvenim mrežama:"Dok se Beograd vozi besplatno, u Kragujevcu važi pravilo: Nemaš kartu? Napolje! Ovog pravila nisu pošteđena ni deca, ni stariji", napisala je.
Besplatan prevoz u Beogradu
Grad Beograd nedavno je doneo odluku koja je značajno olakšala život građanima – javni prevoz gradskim prevoznikom (GSP) postao je besplatan za sve sugrađane. Ova mera doprinela je rasterećenju kućnih budžeta, ali je istovremeno izazvala negodovanje u drugim gradovima. Građani van Beograda sada traže ista prava, jer dok Beograđani uživaju u besplatnom prevozu i subvencionisanim vrtićima, stanovnici drugih gradova, iako sa znatno manjim primanjima, i dalje plaćaju sve ove usluge.
Zbog toga se među stanovnicima drugih gradova budi sve veće nezadovoljstvo, a sve češće se postavlja pitanje – kako je moguće da samo Beograđani imaju ove beneficije?
Subvencije za vrtiće
Pored besplatnog prevoza, gradske vlasti Beograda odlučile su da dodatno podrže roditelje kroz subvencije za boravak dece u vrtićima. Državni vrtići u prestonici su potpuno besplatni, dok roditelji čija deca pohađaju privatne vrtiće plaćaju samo 30% ukupne cene, zahvaljujući subvencijama grada.
U Kragujevcu, međutim, pravo na subvencije ima samo ograničen broj ljudi – tačnije, 230 dece. Od ukupno 1.698 dečaka i devojčica predškolskog uzrasta, subvenciju od grada može da dobije njih 230, dok preostalih 1.468 mora da čeka neki novi krug dodele subvencija, koje iznose nešto više od 16.000 dinara.
Gradski prevoz u Kragujevcu
Za razliku od Beograda, gde je uveden besplatan GSP, situaciju u Kragujevcu građani opisuju sledećim komentarom:
"Dok se Beograd vozi besplatno, u Kragujevcu važi pravilo: Nemaš kartu? Napolje! JKP 'Tera' ne prašta – deca, starci, svi napolje, jer disciplina je važnija od zdravlja i obrazovanja," napisala je jedna Kragujevčanka.
Ostaje da se vidi da li će i drugi gradovi u Srbiji slediti primer Beograda i omogućiti svojim građanima slične beneficije. Za sada, roditelji i putnici van prestonice mogu se samo nadati da će i njima stići olakšice koje će smanjiti troškove svakodnevnog života.
Za 15 minuta vožnje Pančevci plaćaju 300 dinara
Jedna mama iz Pančeva ostala je šokirana saznanjem da roditelji u Beogradu ne plaćaju vrtić , a da pored toga dobijaju i novac od grada za knjige. Kako ona kaže, čak ni u prevozu ne mogu da se provuku, budući da kondukteri u Pančevu odmah naplaćuju kartu.
"Vožnja od Pančeva do Beograda, autobusom, traje 15 minuta, a karta je 300 dinara u jednom smeru! Nema šverca, kondukter obiđe svakog putnika, a ako nema konduktera, otvaraju se prednja vrata i karta se kupuje kod vozača, pa tad autobus malo i okasni sa polaskom. Cene autobuske karte u lokalu su dosta visoke, više od 100 dinara je vožnja par stanica", kaže nam ova majka i dodaje:
"Plaćamo sve, i prevoz i vrtiće i knjige za đake prvake, ne dobijamo nikakve vaučere, samo dajemo novac za ovo, za ono, a grad se ne sređuje od tih naših para već naprotiv - nema dovoljno mesta za decu u vrtićima, pa svi jurimo vezu da dobijemo vrtić" Prevoz Pančevo - Beograd je preskup! 600 dinara da odeš i da se vratiš, a u Beogradu za 0 dinara sa jednog kraja na drugi, em duža kiloemtraža, em jeftino, pa gde to ima?
(Telegraf.rs)