Ministarstvo prosvete uputilo dopis direktorima škola o radnoj obavezi i štrajku
Ministarstvo prosvete obavestilo je i danas direktore osnovnih i srednjih škola o zakonskim odredbama koje se odnose na primenu propisa o radnoj obavezi i štrajku u sistemu obrazovanja i vaspitanja.
Dopis je upućen povodom brojnih i učestalih obraćanja nastavnika, vaspitača, direktora škola i roditelja učenika koja se odnose na primenu tih propisa, rečeno je Tanjugu u ministarstvu.
U dopisu ministarstva se podseća na odredbe Zakona o štrajku kojima je propisano da organizovanje štrajka, odnosno učešće u štrajku pod uslovima utvrđenim ovim zakonom ne predstavlja povredu radne obaveze,
kao i da organizovanje štrajka ne može biti osnov za pokretanje postupka za utvrđivanje disciplinske i materijalne odgovornosti zaposlenog i ne može za posledicu imati prestanak radnog odnosa.
Kako se navodi, zaposleni koji učestvuje u štrajku u skladu sa Zakonom o štrajku ostvaruju osnovna prava iz radnog odnosa, osim prava na zaradu, a prava iz socijalnog osiguranja u skladu s propisima iz te oblasti.
Prema zakonu, organizatori štrajka, odnosno učesnici u štrajku, koji nije organizovan u skladu sa ovim zakonom neće imati zaštitu koja je utvrđena odredbama ovog zakona, navodi se u dopisu.
Podseća se i da je Zakonom o radu definisano da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, tako da u slučaju štrajka koji je organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni ima pravo na srazmeran deo zarade shodno vremenu provedenom na radu za period dok je u štrajku.
Dodaje se i da su odredbama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i drugim zakonima i propisima, bliže definisane obaveze zaposlenih u školi tokom štrajka, kao i minimuma procesa rada koje su zaposleni dužni da obezbede.
Precizira se i da je minimum procesa rada za nastavnika izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta po času u okviru dnevnog rasporeda i obavljanje ispita, a za stručnog saradnika i nastavnika u produženom boravku 20 časova rada nedeljno.
(Telegraf.rs/Tanjug)