Danas počinju Nekršteni dani! Crkva se pridržava jednog pravila: OVO ne smete raditi bez njihove dozvole

S. J.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Shutterstock

Sa današnjim danom u Srbiji počinju Nekršteni dani, a koji svake godine traju od 10. do 19 januara, tačnije do Bogojavljenja. Srpska pravoslavna crkva tokom ovih dana pridržava se jednog pravila koje tokom ovog perioda treba ispoštovati.

Nekršteni dani naziv su dobili jer Isus Hrist tada još nije bio kršten, dok u narodu postoji i verovanje da tokom tih dana iz kuće ne valja izlaziti od prvog mraka, pa sve do svitanja. Smatra se, naime, kako kazuje dalje narodno predanje, da tada noću vrebaju opasne, nečastive sile koje izlaze iz zemlje, koja je tih dana januara otvorena.

Verski analitičar Draško Đenović u razgovoru za "Telegraf.rs" govorio je o Nekrštenim danima, kao i o starom verovanju koje postoji u našem narodu, pa istakao kako ono nema biblijsko i crkvenom uporište, pa da tako nema mesta za strah od demona i ostalih mračnih sila, a o kojima su u našem narodu prenošene zastrašujuće priče godinama unazad.

Foto: Shutterstock

"Nema razloga za strah. Radi se o narodnom verovanju koje nema uporište u biblijskoj nauci. Nekršteni dani su period kada Isus Hrist nije kršten. Kršten je tek 8. dana. Veruje se da je zbog toga zemlja otvorena, da mrtvi izlaze, demoni, nečastive sile, nekršteni, a izlaze od kad se smrači, pa sve dok ne svane, odnosno, dok petlovi ne zapevaju", objasnio nam je na početku Đenović.

Đenović nam dalje govori da hrišćani veruju da, ako je Bog sa njima, ko će onda biti protiv njih, te da mesta za strah ili sujeverje nema. Takođe, objasnio nam je ovom prilikom i da li u Srpskoj pravoslavnoj crkvi postoje određena pravila kojih se treba pridržavati dok traju Nekršteni dani.

"Ne postoje neka specijalna pravila, jedino to da se izbegava u pojedinim crkvama da se deca krštavaju, ali i to nije svuda, i toga, na primer, nema u ruskoj pravoslavnoj crkvi. Svakako, ukoliko je moranje, deca se svakako krštavaju i ne gleda se da li su u toku Nekršteni dani ili ne, jer se pridržavaju pravila da "bez krštenja nema spasenja".

Naš sagovornik dodaje kako u mračne sile u Srbiji posebno veruju stanovnici vlaških krajeva, odnosno, u Negotinu, Petrovcu na Mlavi i drugim okolnim mestima, dok i u Vojvodini gotovo i nema.

"Takva verovanja, kao što sam već rekao, nemaju uporište. Problem je što kod nas ljudi većinom nisu vernici, već su jako sujeverni. Stalno čujemo "ne valja se", "urok je", pa nije ni čudo što se i jedno ovakvo verovanje tokom dana kada Isus nije kršten zadržalo među našim narodom sve do danas", zaključuje Draško Đenović.

(Telegraf.rs)