Čim mu je rep izvirio iz vode, znao sam da je nešto ogromno: Ranko ulovio grdosiju na drugi dan Božića

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Ustupljene fotografije, privatna arhiva

"Osećaj je bio neopisiv posle sat i 40 minuta borbe sa jako lakim priborom - ovako devetnaestogodišnji ribolovac Ranko Šaranović iz Torka, sela u opštini Žitište, opisuje za naš portal svoje neverovatno iskustvo od pre par dana kada je na Begeju ostvario "ulov života", upecao soma "kapitalca" od čak 40 kilograma. Odmah smo ga upitali, da li mu nema "ravnog" po tome u Vojvodini bar.

- Pa tačnu informaciju o rekordnim ulovima nemam, ali s puno optimizma verujem da je jedan od najvećih, ili možda i najveći som upecan na reci Begej - samouvereno priča ovaj tako mlad a već strstveni ribolovac i nastavlja da opisuje uzbudljivo dešavanje na drugi dan Božića.

- Osmog januara u pola dva popodne je počela borba u selu Torak. Ribu sam video tek posle sat vremena na površini, do tad nisam znao o kolikom primerku je reč. Iskreno očekivao sam mnogo manju ribu da je na štapu stalno sam mislio da je u pitanju "amur" ili "tolstolobik" jer mi se dešavalo na reci Begej dok pecam smuđa i soma da potkačim slučajno za leđa ribu pa je mnogo agresivnija i mnogo teže se vadi nego kad je kačimo za usta - objašnjava nam Ranko.

Međutim, kao i voda, i riba ima svoju ćud. I evo šta se dalje dešavalo.

Foto: Ustupljene fotografije, privatna arhiva

- Posle sat vremena uzvodno je riba krenula na nekih 60 metara i izašla je na površinu. Som je izvadio rep napolje i onda sam zaključio da nije reč ni o jednoj drugoj ribi nego o kapitalnom primerku. Čak i sa te daljine se videlo da nije mala riba u pitanju. Bila je, dakle, teška 40 kilograma, a upecao sam je štapom dugačkim 175 cm i na varalicu "canibal" 9 cm - priča ovaj mladi Banaćanin.

S obzirom da je mlad i da mu svaki ulov podiže elan, pitali smo ga, kako su društvo, i okruženje uopšte, reagovali na ovaj njegov veliki uspeh.

- Šta da kažu, niko nije očekivao tolikog kapitalca - kaže Ranko.

Dok razgovaramo sa ovim momkom, tačno mu osećamo u glasu da obožava ovaj svoj hobi. Zapravo, iako mu je tek 19 godina, imamo utisak da je on "ceo život" u tome. Iz njegovih daljih reči shvatamo da nas osećaj ne vara.

- Pecam od svoje 5 godine ljubav sam nasledio od oca - s osmehom nam priča naš sagovornik.

Inače, osim somova, kao i pomenutog "amura" i "tolstolobika", peca, kaže, praktično sve - belu ribu, štuku, šarana...

S obzrom da je član Udruženja sportskih ribolovaca "Linjak" Torak čak deset godina, dakle od svoje devete, zanimalo nas je na kojim se sve vodama osim "begejske" opobao.

- Pecam po inostranstvu, konkretno u Bosni i Hercegovini, na jezeru Smoluca, u Hrvatskoj. Takođe i u mirnim jezerima Mađarske i u delti Dunava u Rumuniji. Tamo pecamo kapitalne "šarane i "amure" - navodi Ranko.

Ovaj lapitalni ulov je svakako najveći do sad, ali inače, mlađani ribolovac retko ulovi, nešto malo, uglavnom to budu primerci od bar 10 kilograma.

Našalili smo se sa njim na konto onog čuvenog ribolovačkog sujeverja "ne pitaj me gde sam krenuo da mi ne izbaksuziraš posao".

- Pa ne verujem u to, iskreno. Svakog zanima gde ćete pecati, prosto da bi vas obišao i video kako to radite. To treba svakom reći lepo, gde i kako pecate. Nema laži - nema prevare - kaže Šaranović.

Foto: Ustupljene fotografije, privatna arhiva

Druga stvar koja se takoče često vezuje za ribolovce, baš kao i za sportiste recimo, jesu određeni rituali koje redovno sprovode, a sve da bi "prizvali sreću".

- Ja nemam nikakve rituale. Samo redovno pecanje i svako slobodno vreme provesti na Begeju. Da li je minus, jak vetra, kiša - mene to nista ne sprečava da ja provedem svoje slobodno vreme baš tamo. Oni koji žele da ga poste i pecaju, valja da znaju da je jezero vrlo bogato šaranom i "amurom" - navodi pn.

Na kraju ga upitasmo koji su planovi, želje, snovi i dobismo odgovor da mu je san da stvori svoje jezero gde će zaljubljenici u ribolov moći da uživaju u prirodi i sportskom ribolovu.

- Za sve one koji su zaljubljenici u pecanje ili tek razmišljaju da okušaju sreću s štapom, poruka je jednostavna – priroda je tu za sve nas - poručuje naš sagovornik.

(Telegraf.rs)