Geografija najčešći izbor za probni ispit,odluka može da se promeni 29. i 30. januara

M. B.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Geografija najčešći izbor za probni ispit,odluka može da se promeni 29. i 30. januara

Foto: Pixabay

Đaci osmog razreda su do 30. decembra mogli da prijave koji predmet će, pored matematike i srpskog jezika, polagati na probnom završnom testu, a birali su između biologije, geografije, istorije, fizike i hemije. Kako stvari stoje, osmacima je očito draže da uče geografiju od ostalih predmeta, aloi svakako, i da se predomisle oko trećeg predmeta, imaju prilike oko toga da se izjasne 29. i 30. januara.

Inače, probni test će se u ovoj školskoj godini polagati 21. i 22. marta, a nakon toga, od 7. do 10. aprila učenici će moći da prijave konačnu odluku o tome koji predmet će kao treći da polažu na završnom ispitu.  Budući da će probni test biti organizovan dva dana, plan predviđa da se 21. marta polaže matematika, a drugog dana, 22. marta srpski jezik i treći izabrani predmet.

Završni test će biti održan 16, 17. i 18. juna, prvog dana polagaće se test iz srpskog jezika, drugog dana iz matematike i trećeg dana iz izabranog predmeta. Testovi iz srpskog jezika i matematike nose po 14 poena, dok test iz predmeta koji učenik sam izabere nosi 12 poena.

Što se tiče pomenute geografije, nju je za izborni predmet odabralo 46 odsto osmaka, dok 31 procenat njik ipak preferira biologiju. Podaci Ministarstva prosvete pokazuju da svega devet odsto đaka osmog razreda izabralo je istoriju, a fiziku i hemiju izabralo je po sedam odsto osmaka.

Za đake koji žele da upišu specijalizovana gimnazijska odeljenja za učenika sa posebnim sposobnostima za matematiku, fiziku, informatiku, bilingvalna, filološka, za scenske i audio-vizuelne umetnosti, hemiju i biologiju, istoriju i geografiju, kao i umetničke škole provere znanja i sposobnosti organizovaće se od 9. do 18. maja. Konačni rezultati prijemnih ispita biće objavljeni najkasnije 21. maja.

Od ove godine osmaci koji su naročito naklonjeni izučavanju istorije i geografije, ili hemije i biologije, a žele da obrazovanje nastave u gimnazijskim smerovima koji su specijalizovani za ove nauke, imaće drugačiji prijemni nego prethodne generacije.

Važno je reći da je Ministarstvo prosvete izmenilo Pravilnik o upisu u srednje škole u delu kojim se propisuju pravila upisa u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju, i za istoriju i geografiju. Prvi zadatak učenika koji budu imali nameru da upišu neko od dva specijalizovana smera, polagaće jedan test sa objedinjenim pitanjima iz dva predmeta, a da bi položili biće potrebno da reše tačno bar polovinu ispitnih pitanja, odnosno da dobiju 120 od 240 poena.

Podsetimo, prethodne generacije su za te smerove polagale hemiju ili biologiju, ili oba testa s tim da im se za upis računao samo bolji ostvareni rezultat iz jednog od ova dva predmeta.

Identična situacija je bila na prijemnim ispitima za specijalizovana odeljenja za istoriju i geografiju, osmaci su polagali jedan ili oba predmeta, a takođe su im se za dalje rangiranje u obzir uzimali bodovi s testa koji su bolje uradili. Nova pravila, međutim, nalažu da će talenti od ove godine polagati jedan test sa pitanjima iz biologije i hemije, odnosno istorije i geografije.

(Telegraf.rs/Tanjug)