Britanski ambasador 2025. vidi kao godina velikih mogućnosti za Srbiju: Od reformi do veštačke inteligencije
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Edvard Ferguson ocenio je da 2025. godinu vidi kao godinu značajnih izazova, što se tiče Srbije i mogućnosti da krene u relizaciju ambicioznog plana - da do kraja 2026. ispuni sve neophodne uslove za članstvo u Evropskoj uniji. Ferguson je u intervjuu za Tanjug naglasio da će Beograd na putu dostizanja ciljeva imati podršku Londona.
- Biće to izazovna godina za Vlade, Vlade imaju agencije, imaju mogućnosti, npr. predsednik (Aleksandar Vučić) je rekao da bi želeo da Srbija do kraja 2026. godine završi sve što je potrebno za ulazak u EU. Taj cilj je danas samo dve godine daleko. To je veoma ambiciozan cilj i da bi to postigli, 2025. moramo da vidimo pravi zamah značajnih reformi u oblasti jačanja demokratskih institucija i pravosuđa, izgradnje okruženja u kome su mediji više nezavisni, i kvalitetniji, jačanja ljudskih i građanskih prava - rekao je on.
Ovom prilikom je podsetio da je Velika Britanija kao zemlja napustila Evropsku uniju ali da veoma podržava ambiciju Srbije da se pridruži Uniji.
- Stajaćemo uz Srbiju pomažući vam u nastojanjima da ostvarite svoje ciljeve - rekao je ambasador zemlje koja je šesta ekonomska sila sveta i jedna od najvažnijih i najvećih političkih sila.
Osvrnuo se na period od pre nešto više od godinu i po dana, kad je stigao u našu zemlju, te konstatovao da su za to vreme započete neke zaista zanimljive inicijative za povećanje trgovinske razmene, da se krene napred sa zaista značajnim zajedničkim ulaganjimau infrastrukturu i energetski sektor, na primer uz britansko finansiranje, a sve da bi podržavali investicione ambicije Srbije u brojnim sektorima, od privrede, pravosuđa do sektora bezbednosti, u borbi protiv organizovanog kriminala, na polju ilegalnih imigracija kako bi se građani osećali sigurnije.
Ferguson kaže da očeuje da će tokom 2025. godine biti mnogo više međuljudskih kontakata, na svim nivoima od političkog, privrednog, vojnog, preko onih vezanih za kulturu i religiju kao i onih u kojima ljudi pronalaze načine da se bolje upoznaju, da uživaju u kulturi i jednih i drugih, u sportu, serijama, filmovima, muzici.
- Zato se nadam da ćemo 2025. godine videti, Britance i Srbe kako nastavljaju da otkrivaju koliko imamo zajedničkog - rekao je on.
Što se tiče njegovog viđenja globalnih dešavanja u 2025., ocenjuje da će svet biti izazovno okruženje i da nijedna zemlja neće moći sama da pronađe rešenja za ekonomski rast - sporiji od potrebnog, sukobe i nestabilnosti, klimatske promene, energetske nestabilnosti, za brze tehnološke promene.
- Postoje zaista teški sukobi u različitim delovima sveta od Ukrajine do Gaze i Sudana, a sada i neizvesnosti oko Sirije, plus klimatske i promene tehnološki izazovi", rekao je ambasador i podsetio da je prošla godina bila godina izbora, da je pola svetske populacije izlazilo na birališta i da građani sada očekuju da ti izarbani lideri ispunjavaju data obećanja.
Postojaće, smatra, ogromne prilike, ali i značajni rizici ako se njima pažljivo ne upravlja zbog čega je najavažnije da vlade budu zajedno da se okupe i razgovoraju, da nađu zajedničke osnove i rešenja, da pomognu da se izazovi rešavaju i reše u interesu građana.
Podsetio je da će Srbija početkom godine učestvovati u globlanom partnerstvu na polju veštačke inteligencije, što je, kako je ocenio zaista značajna prilika da igra vodeću ulogu na globalnoj platformi, pomažući svetu da pronađe rešenja da se razvije veštačka inteligencija i iskoriste ogromne ekonomske i društvene mogućnosti koje ona može da priušti.
Naveo je da je važno gledati unapred i planirati ne samo zato što smatra da će se sve vlade širom sveta tokom godine suočiti sa značajnim izazovima već i zato što globalni ekonomski rast nije tamo gde bismo želeli da bude.
(Telegraf.rs/Tanjug)