Došla 31. decembra na kontrolu, a porođaj krenuo! Babica Nada ne staje: "Meni Nova godina najbolje počinje"

E. S.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: S.T.

Nada Stošić, babica iz Vranja, u svom radnom veku od 44 godine porodila je oko 23.000 žena sa juga Srbije, a među njima je bilo i nekoliko porođaja u prvim minutima Nove godine. Iako poslednjih godina radi prvenstveno kao nadzorna sestra, podučavajući ovom pozivu mlađe koleginice, te direktno ne učestvuje u porađajima, Nada kaže da se rado seća i novogodišnjih porođaja, kojih je u dugogodišnjoj karijeri bilo nekoliko.

- Iako ih je bilo tri - četri za sve ove decenije, posebno pamtim jedan od pre tridesetak godina, kod jedne prvorotke, koja je poslednjeg dana u godini došla na redovnu kontrolu i pregled. Međutim, lekar je rekao da mora da ostane i da će u toku noći, tačnije u prvim jutranjim satima doći do porođaja. Bile su te noći još dve žene u pripremi za porođaj. U ponoć smo nazdravljali i na taj način ih malo opustili, a među njima i mamu koja će se prva poroditi, a koja je došla samo na pregled - priča Nada i dodaje:

- Taj porođaj je tekao sa lakoćom, da i kada je beba počela da plače, žena nije bila svesna da je to njeno dete. Tako nam je Nova godina počela na najbolji mogući način, a mlada majka je rekla da joj je to najbolji poklon koji je dobila za Novu godinu - seća se babica Nada.

Kaže da je bilo izuzetno zanimljivo ranije, kada roditelji nisu preko ultrazvuka mogli da saznaju pol bebe pre njenog rođenja.

- Kod jedne žene u porodici rađali su se samo dečaci. Imala je 4 sina, njen muž braću i tako redom. Bio joj je peti porođaj i ispunila se želja da bude devojčica, svi smo bili presrećni uz sreću roditelja. Svaki porođaj je blagoslov za majku, ali i za nas, uvek se radujemo, bez obzira na toliko radono iskustvo. I ono što mene kao babicu posebno veseli je činjenica da imamo puno mladih devojaka koje se odlučuju za poziv babice - kaže Nada.

A ljubav prema ovoj profesiji kod Nade se rodila nakon male mature u rodnom Mariboru. Poseta kabinetu za ginekologiju i akušerstvo na Otvorenom danu Srednje medicinske škole u ovom mestu, definitivno je odredila njen budući poziv.

Nada kaže da je videvši demonstraciju porođaja na lutki koji su prezentovali učenici završne godine, istog trenutka znala da je to ono čime želi da se bavi.

- Kada sam u drugom razredu prvi put prisustvovala porođaju, onesvestila sam se. Profesor je rekao da me sklone, i da od mene neće nikada biti babica. Tada sam se uplašila prevelike odgovornosti i ozbiljnosti koje sa sobom nosi posao babice. Postala sam svesna toga koliko „lakoća“ i srećan ishod porođaja zavise od stručnosti i prisebnosti babice. Želja da budem babica, bila je jača od svih mojih strahova i nedoumica - priseća se Nada.

U to vreme vranjski „Zavarivač“ je imao poslove i u Mariboru. Nadin budući suprug je sa ovom firmom bio tada na radu u Sloveniji.

Nakon završene škole, Nada se udala i sa suprugom preselila u Vranje. Kaže da se nikada nije pokajala što je napustila rodnu Sloveniju.

- Teško mi je bilo u vreme raspada Jugoslavije i sankcija. Zbog dokumenata i viza nisam mogla da vidim svoju familiju 10 godina. Sada u Maribor idem češće - kaže Nada.

Po dolasku u Vranje, ona je ubrzo počela da radi u ovdašnjem porodilištu. U to vreme na Odeljenju ginekologije je bilo mnogo manje lekara nego danas, ali i mnogo više porodilja, pa su babice imale mnogo više posla nego danas. Nada se priseća da je tada na godišnjem nivou bilo i do 2.400 porođaja, a da ih je sada u proseku 1.600.

- Srećna sam što je uz moju pomoć na svet došlo toliko beba. To je čitav jedan grad. Sada na porođaj dolaze žene čije sam majke porodila pre dvadesetak i više godina. Često se događa da dođu i traže da ja baš prisustvujem njihovom porođaju. Moja najveća nagrada je zdrava beba i suze radosnice u očima roditelja - kaže Nada.

Ova rođena Slovenka, danas je srećna majka i baka, koja kaže da sada ima 18 godina, ponovo bi isto uradila - bila bi babica udata za Vranjanca.

(Telegraf.rs/S.Tasić)