U ovo doba godine najveća pretnja je ova virusna infekcija! Svi se nadaju da se neće ponoviti stari scenario
Male boginje (morbile) su jedna od najzaraznijih virusnih infekcija. Ukoliko na godišnjem nivou nemamo obuhvat vakcinacije od 95 odsto, može doći do širenja ove zarazne bolesti, što može biti opasno. Sećamo se da smo 2016. i 2017. godine vodili bitku sa antivakserima koji su tada više nego ikada propagirali tezu da MMR vakcina izaziva autizam, što je prema rečima struke neistina. Naime, tada su se širom Srbije organizovale tribine jer smo beležili smrtne slučajeve zbog ove zaraze, gde su obe strane - i struka i oni koji se zalažu protiv vakcinacije, iznosili svoje mišljenje i dokaze, i struka je srećom pobedila.
Prema aktuelnim pokazateljima, obuhvat vakcinacijom MMR protiv malih boginja, zaušaka i rubeole u našoj zemlji prošle godine bio je 84,5 odsto. Naravno, ovaj procenat je sveobuhvatan, ali ako bismo analizirali pojedine regione u Srbiji, dolazimo do podataka da je u Severnobanatskom okrugu obuhvat iznosio 95 odsto, dok je najniži zabeležen u Rasinskom (61,8 odsto ) i Pirotskom okrugu (67,8 odsto). Prema rečima epidemiologa, moramo biti obazrivi i ponovo pokrenuti razgovor na ovu temu.
Način prenošenja malih boginja
Male boginje, prenose se direktnim kontaktom sa obolelom osobom (poljubac, rukovanje), putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba (kašalj, kijanje) i retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.
Kako objašnjava pedijatar Saša Milićević, vakcinacija je neophodna i roditelji se moraju okanuti ove zablude.
- Male boginje (morbile) počinju kao bilo koja respiratorna infekcija. Kod deteta se obično primeti da je malaksalo, da je neraspoloženo, može se javiti i temperatura. Slabiji bude apetit, neće da spava, roditelji često kažu nešto nije sav svoj. Nekada se desi da dete ima i dijareju, jer kod njih svaka virusna bolest može da zahvati više organskih sistema. Tako da u samom tom početku, zapravo, ne može da bude siguran dok se ne pojavi sama ospa da li su pitanju male boginje, objasnio je dr Milićević u podcastu "Zdravo sa Ivanom".
Komplikacije:
- zapaljenje pluća (pneumonija),
- zapaljenje srednjeg uha,
- dijareja,
- zapaljenje mozga i gubitak vida.
Simptomi malih boginja
Pedijatar je objasnio kako da prepoznamo simptome ove zarazne infekcije i kako da ojačamo imunitet naših mališana, a posebno je istakao da je vakcinacija dece zapravo rešenje.
- Morbile su bolest koja je najzaraznija dečija osipna groznica i dovoljno je da dva mala pacijenta budu u vrtiću i sa velikom verovatnoćom će ako nisu vakcinisani i drugi dobiti, a još je veća verovatnoća je da će ukućani, ako nisu preležali male boginje, biti zaraženi. Rešenje je vakcinacija, istakao je doktor Milićević.
Komlikacije su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. Zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto slučajeva smtnih ishoda nastaje upravo zbog ove komlikacije. Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1000 obolelih sa navedenom komlikacijom dolazi do smrtnog ishoda.
(Telegraf.rs)