Srbija blizu terapija za lečenje karcinoma koje su standard u Evropi
Srbija blizu terapija za lečenje karcinoma koje su standard u Evropi
Srbija je blizu terapija za lečenje karcinoma koje su standard u Evropi, a radi se i na razvoju lekova za uništenje "uspavanih" tumorskih ćelija, koje ostaju u organizmu i deceniju nakon izlečenja, rečeno je danas na dvodnevnom Forumu za udruženje pacijenata sa rakom dojke i ginekoloških karcinoma "Zato što si nam važna".
Kako se navodi u saopštenju Ženskog centra Milica, koji je organizovao forum, prvi dan je bio posvećen strateškom umrežavanju sa udruženjima "Budite uz nas" iz Niša, "Jedna uz drugu" iz Subotice, "Budimo zajedno" iz Beograda i "Nismo sami" iz Majdanpeka, a postaviljeni su i temelji za formiranje Mreže za zastupanje i podršku obolelima od karcinoma dojke i ginekoloških karcinoma.
Predsednica "Ženskog centra Milica" Vesna Bondžić istakla je da su pacijenti u doba interneta izloženi velikom broju neproverenih i nestručnih informacija, zbog čega je pored preživljavanja karcinoma, važno i biti edukovan.
"Nije dovoljno samo preživeti karcinom, već morate biti edukovani, da poznajete bolest, lečenje i put pacijenata kroz zdravstveni sistem, kako biste mogli da pružate podršku i zastupate glas i potrebe onkoloških pacijentkinja. Zato je važno umrežiti takva udruženja i postaviti standarde u radu", rekla je ona.
Drugi dan foruma je bio posvećen edukaciji i izazovima sa kojima se onkološke pacijentkinje suočavaju tokom lečenja ranog karcinoma dojke kao i strahovima od mogućeg povratka bolesti.
Bondžićeva je tom prilikom naglasila da žene obuzima osećaj napuštenosti i nesigurnosti kada se broj kontrola, koje se inače obavljaju na mesečnom nivou, proredi na 6 ili 12 meseci.
Medikalni onkolog Gorana Matovina Brko je objasnila da je cilj lečenja izlečenje koje se odvija kombinacijom lokalne - hirurgija, radioterapija i sistemske terapije - hemioterapija, hormonska, biološka.
"Rizik od povratka bolesti postoji, treba ga proceniti i delovati. On zavisi od stadijuma bolesti, veličine tumora, broja zahvaćenih limfnih čvorova i biologije tumora. Imamo sreću da danas pacijente u Srbiji možemo da lečimo savremenim terapijama. Očekujemo da će nam u skorijoj budućnosti biti dostupne i druge inovativne terapije koje dodatno popravljaju šanse za izlečenje” rekla je dr Matovina Brko.
Ona je dodala i da kod pacijentkinja postoji problem sa takozvanim uspavanim tumorskim ćelijama koje mogu ostati u organizmu decenijama i da se traži način da te ćelije budu uništene, što je cilj novih lekova koji se razvijaju.
Kada su u pitanju faktori rizika na koje žene mogu same da utiču doktorka Marijana Milović Kovačević spomenula je pušenje, gojaznost, konzumiranje alkohola i fizičku neaktivnosti.
"Ljubav prema sebi nije sebičnost, već ključni element brige o zdravlju. Većina žena koje dolaze kod mene na preglede kažu da su sebe stavljale na poslednje mesto, a to se mora promeniti", poručila je ona.
(Telegraf.rs/Tanjug)