"Znam da me ubijaju, ali ne mogu prestati "! Čovek (88) svakog dana jeo po 25 jaja? Evo šta mu se dogodilo

I. A.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto-Ilustracija: Shutterstock

Čovek od 88 godina koga su pronašli u staračkom domu i intervjuisali, jeo je 25 jaja dnevno, i nije imao veće zdravstvene probleme, što je i lekar njegov to potvrdio. "Znam da me jaja ubijaju, ali ne mogu prestati da ih jedem" rekao je on, i nadživeo  članove porodice, pomenula je ovaj nesvakidašnji slučaj prof.dr Svetlana Stanišić u podcastu Zdravo sa Ivanom, dok je govorila o zdravoj ishrani i nezdravim navikama. Ovaj slučaj spada u ekstreme i nikome se ne preporučuje da pokuša isto ili slično, niti predstavlja dobar primer pravilne ishrane, ali je dokaz da je svaki organizam priča za sebe.

Profesorka Stanišić u sinoćnjem podcastu Zdravo sa Ivanom, objasnila je da je temelj svake dobre ishrane umerenost, da masna i začinjena hrana može biti dobro isto koliko i loša, u zavisnosti koje se namirnice konzumiraju i u kolikoj meri.

- Masna u začinjena hrana utiče odlično na organizam, ako govorimo, recimo o lososu. Ili salata sa maslinovim uljem, sa nekim biljnim začinima, jer moram da kažem da su biljni začini odlični zato što imaju antioksidantska dejstva, što naravno zavisi od toga šta koristite - od peršuna, bibera, kurkume. Kada kažemo masno i začinjeno najčešće mislimo na zasićene masti životinjskog porekla. I tu postoji razlika, ono što je najlošije su trans masti, odnosno masne kiseline koje se nalaze u industrijskim izvorima, pre svega u margarinu, hidorogenizovanim mastima, kremastim slatkišima, lisnatom testu, objasnila je profesorka Stanišić.

Zašto ne valja jesti mnogo jaja?

Iako su jaja jedan od najpoznatijih izvora proteina, vitamana i minerala, prekomerna konzumacija može imati negativne posledice po zdravlje. Preporučena dnevna količina jaja zavisi od individualnih specifičnih potreba, ali previše jaja može izazvati niz problema te se preporučuje oprez i umernost.

Visok nivo holesterola

Jedan od glavnih razloga zbog kojih bi trebalo ograničiti unos jaja jeste njihov visok sadržaj holesterola. Jaje iz srednje veličine sadrži oko 186 miligrama holesterola, a većina toga se nalazi u žumancu. Iako neke studije pokazuju da za većinu ljudi unos jaja ne utiče značajno na nivo holesterola u krvi, prekomerna konzumacija može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, naročito kod osoba koje su sklone povišenom holesterolu.

Povećan rizik od srčanih bolesti

Iako jaja sadrže visokokvalitetne proteine, njihova konzumacija u velikim količinama može biti povezana s povećanjem rizika od srčanih bolesti. Naime, previše zasićenih masti koje se nalaze u jajima može doprineti nastanku plakova u arterijama, što povećava rizik od srčanih problema, naročito kod osoba sa postojećim zdravstvenim problemima.

Problemi sa varenjem

Jaja su dobar izvor proteina, ali njihovo prekomerno konzumiranje može izazvati probavne smetnje, poput nadutosti i gasova. To se posebno odnosi na ljude koji imaju "osetljiv" želudac ili probavne smetnje poput iritabilnog kolonovog sindroma.

Rizik od bakterijskih infekcija

Jaja koja nisu dobro kuvana ili pečena mogu sadržavati bakterije poput salmonele, što može izazvati ozbiljne infekcije. Iako je rizik od infekcije nizak, posebno ako kupujete sveža jaja od proverenih proizvođača, uvek postoji mogućnost da konzumacija sirovih ili nedovoljno pečenih jaja dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Neravnoteža u ishrani

Prekomeran unos jaja može stvoriti neravnotežu u ishrani, jer iako su hranljiva, ne mogu pružiti sve potrebne nutrijente u dovoljnoj količini. Važno je imati raznovrsnu ishranu bogatu voćem, povrćem, celovitim žitaricama i zdravim mastima, kako bi organizam dobio sve neophodne hranljive materije. Dakle, ona mogu biti deo zdrave ishrane, ali kao i sa svim namirnicama, umerenost je ključ. Preporučuje se konzumacija do tri do četiri  jaja nedeljno, a za osobe sa povišenim holesterolom ili kardiovaskularnim problemima, savetuje se još manja količina.

(Telegraf.rs)