Srbija dobija dnevni boravak za decu delikvente? U januaru javno slušanje o uvođenju ovog koncepta
Odbor za prava deteta usvojio je predlog da se organizuje javno slušanje povodom uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanje posebne ustanove za lečenje i osposobljavanje.
Na sednici Odbora kojom je predsedavala predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić dogovoreno je, na njen predlog, da javno slušanje bude organizovano u Domu Skupštine u drugoj polovini januara zbog očekivanog velikog interesovanja.
Navedeno je da o neophodnosti za uvođenje dnevnog boravka svedoči i ovogodišnji porast za deset odsto dece koja misle da je nasilje opravdano.
Narodna poslanica Milica Marušić Jablanović, obrazlažući neophodnost osnivanja dnevnog boravka, kazala je da u Srbiji "buja maloletnička delikvencija", kao i da je 2021, kao i 2022. godine zabeleženo oko 8.000 slučajeva maloletničke delikvencije.
Članovi Odbora dogovorili su organizovanje javnog slušanja u vezi sa "krovnim zakonom" o pravima deteta i zbornika Srpske akademije nauka i umetnosti sa naučnog skupa "30 godina od usvajanja Konvencije UN o pravima deteta - savremeni aspekti".
Na sednici je prihvaćen i predlog narodnog poslanika Zorana Lutovca da, s obzirom da se sledeće godine navršava 35 godina od početka sprovođenja Konvencije, na tom javnom slušanju uvodničari budu članovi SANU koji su i autori radova iz zbornika.
Članovi Odbora su usvojili i obrazovanje Radne grupe za inicijative, predstavke, peticije i predloge i doneli odluku da ta grupa ima devet članova s obzirom da je toliko poslanika izrazilo zainteresovanost za učešće u njoj.
(Telegraf.rs/Tanjug)