"Na dnevnom nivou dolaze i odlaze": Kroz Srbiju Balkanskom rutom ove godine prošlo 45.000 ilegalnih migranata
Od početka godine u Srbiji je zvanično evidentirano 82 odsto manje migranata nego prošle godine, dok broj stranaca koji dolaze u zemlju radi zapošljavanja raste. Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, trenutno oko 100.000 stranaca radi u Srbiji.
Prema procenama nevladinih organizacija, kroz Srbiju je "Balkanskom rutom" ove godine prošlo oko 45.000 ilegalnih migranata, dok njih oko 2.000 mesečno pokušava da tim putem stigne do Evropske unije. U Srbiji su privremeno smešteni u sedam prihvatnih centara.
Jedan migrant iz Sirije kaže da su mu planovi vezani za Evropu, ili da se vrati u Siriju.
"U mom regionu su i dalje sukobi, ali se nadam da će se situacija popraviti", ističe u kratkom razgovoru za RTS.
Drugi objašnjava da je iz zemlje izbegao zbog sukoba između plemena.
"Plan mi je da nastavim put dalje", kaže za RTS.
Moguć i obrnut pravac migracija
U prihvatnim centrima trenutno boravi 493 osobe, uglavnom iz Sirije, Avganistana, Turske, Burundija i Pakistana. Zoran Dimić iz Komesarijata za izbeglice i migracije kaže da centar u Bujanovcu ima kapacitet od 230 ležajeva, sa mogućnošću proširenja na 300.
"Trenutno je tu oko 50 korisnika, jer je centar otvorenog tipa. Na dnevnom nivou korisnici dolaze i odlaze", objašnjava Dimić.
Ukoliko bi se izgradili kapaciteti u zemljama poput Sirije, migracije bi mogle dobiti obrnut pravac. Ipak, stručnjaci naglašavaju da bez mira i stabilnosti povratak migranata nije moguć. Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila ističe da su migranti sve manje vidljivi jer koriste sve rizičnije puteve.
"Rizikuju život i zdravlje, plaćaju više, a svedoci smo i stradanja u saobraćajnim nesrećama i na rekama", kaže Đurović.
Posao za strance u Srbiji
Sa druge strane, broj stranaca koji dolaze u Srbiju radi posla raste. Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Srbiji trenutno radi oko 100.000 stranaca. Zakonske izmene omogućile su lakše dobijanje radnih dozvola elektronskim putem.
"Iako imamo veliki broj stranaca, nemamo poremećaja na tržištu rada. U mnogim zemljama broj stranaca čini od 10 do 15 odsto zaposlenih, a kod nas je taj procenat znatno manji. O uvođenju kvota za sada ne razmišljamo", izjavila je Sanja Gavranović iz resornog ministarstva.
Miroslava Jelačić Kojić iz "Grupe 484" naglašava da Srbija nema dokument kojim se definiše puna integracija zakonitih migranata.
"Potrebno je regulisati pristup pravima, od zdravstva do obrazovanja", ističe Gavranovićeva.
Situacija u svetu
Prema podacima Ujedinjenih nacija, 281 milion ljudi širom sveta čine međunarodni migranti. Prošle godine život je izgubilo čak 8.500 migranata.
Zejnal Hadžijev, šef misije Međunarodne organizacije za migracije u Srbiji, ističe značaj migracija za svetsku ekonomiju.
"Prošle godine migranti su u svoje domovine poslali više od 800 milijardi dolara, a doprineli su globalnom bogatstvu u iznosu od 6 do 7 hiljada milijardi dolara, što je gotovo 10 odsto svetskog BDP-a", tvrdi Hadžijev.
(Telegraf.rs)