Popović sa sudijskim pomoćnicima o Nacrtu zakona o Pravosudnoj akademiji

E. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Ministarstvo pravde

Ministarka pravde Maja Popović sastala se sa predstavnicima sudijskih i javnotužilačkih pomoćnika i upoznala ih sa sadržajem mišljenja Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o Pravosudnoj akademiji koje je usvojeno na decembarskom plenarnom zasedanju.

Popović je na sastanku istakla da će se rad na izradi ovog zakona nastaviti i tokom 2025. godine uz učešće predstavnika sudijskih i javnotužilačkih pomoćnika i da se Ministarstvo pravde i dalje nije odredilo o verziji Zakona koju će prihvatiti, imajući u vidu da izbor opcije zavisi od ishoda javne rasprave koja će biti nastavljena, kao i od konsultacija sa predstavnicima Evropske komisije, saopštilo je danas Ministarstvo pravde.

Popović je naglasila da će u svakom slučaju interesi svih sudijskih i javnotužilačkih pomoćnika i pripravnika biti zaštićeni, imajući u vidu da će svi oni koji su u radnom odnosu po bilo kom osnovu u sudovima i javnim tužilaštvima do dana stupanja na snagu zakona biti birani po postojećem sistemu, kao što je i do sada bilo, odnosno na njih se neće primenjivati novi zakon.

Ministarka je upoznala predstavnike sudijskih i javnotužilačkih pomoćnika sa radom na izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku koji će takođe biti nastavljen tokom 2025. godine.

Naglasila je da su tokom novembra, na predlog narodnih poslanika, usvojene izmene i dopune samo četiri člana Krivičnog zakonika kojima su pooštrene kazne zatvora za krivično delo Teška dela protiv bezbednosti saobraćaja, koje su inicirali predstavnici Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju i da su propisana tri nova krivična dela – Napad na lice zaposleno u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja, Napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi i Napad na lice zaposleno u ustanovi socijalne zaštite, kao odgovor na narasli broj slučajeva nasilja prema zaposlenima u obrazovno-vaspitnom i zdravstvenom sektoru, kao i u sektoru socijalne zaštite.

Ove izmene i dopune inicirali su predstavnici strukovnih sindikata.

Popović je ponovila da će se javna rasprava o Nacrtu zakona o Pravosudnoj akademiji, Nacrtu zakona izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika nastaviti i tokom 2025. godine, nakon konsultacija sa Evropskom komisijom, jer je to neophodan korak pre usvajanja ovih zakona.

Podsetila je da su javne rasprave o ovim zakonima prvobitno bile održane od 1. oktobra do 1. novembra ove godine.

Sastanku su prisustvovali i pomoćnici ministarke Vladimir Vinš, Branislav Stojanović i Jovan Ćosić.

(Telegraf.rs/Tanjug)