Roditelji leskovačkih osnovaca imaju muke sa "Supermenom": U pitanju je zdravlje njihove dece!

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Tik Tok je sigurno jedna od stvari koja u poslednje vreme zadaje najviše glavobolje roduteljima školaraca koji su na tu mrežu prosto rečeno "navučeni". Igrapod nazivom "Izazov", koja je došla preko TikToka sa zapada, brzo se prihvatila i u Srbiji, a nije izostao ni Leskovac, gde su roditelji i nastavnici u panici zbog bojazni od povređivanja, tim pre što je, prema informacijama do kojih je došla Jugmedia, nekoliko dece već zadobilo povrede.

Poruke na Viber grupama ovih dana su "sve gora od gore". U jednoj od njih, u koju je pomenuti medij imao uvid, stoji pitanje preplašene majke: "Šta da radim, ne pomaže nikakva priča?". Žena moli roditelje da razgovaraju sa svojom decom i predoče im da mogu da razbiju glave i polome ruke ako u toj igri nešto pođe po zlu.

Ta majka pisala je u grupi pre nedelju dana, i mnogi su od nje, iz iste grupe, prvi put čuli za ovu igru. Listajući dalje, skoro svaki roditelj je dobio potvrdnu informaciju od svog deteta da je igralo izazov "Leteći Supermen".

Inače, ovu igru u Leskovcu igraju isključivo učenici osnovnih škola, svi osim prvaka, bar tako tvrdi naš sagovornik, nastavnik u jednoj od najvećih leskovačkih škola i razredni starešina odeljenja u osmom razredu, koji traži da se ne pomene ni ime škole, kao ni njegovo ime.

Kako izgleda ta "igra"? Naime, satoji se od toga da se dvoje, dvojica ili dve učenice okrenu jedna prema drugoj, ukrste ruke na specifičan način, a zatim se jedan zaleti i skoči, imitujući Supermena. Dužnost onih dvojice ili dvoje (jer i devojčice učestvuju u toj igri) je da im "Supermen" padne na ruke i da ga zadrže, a potom odbace nazad. Neko se od njih dočeka na noge, neko padne, ali povreda nema“, objašnjava profesor koji je imao prilike da vidi snimak na TikToku, tako što je uspeo da nagovori jednog od svojih učenika da mu pokaže.

On kaže da ni on ni njegove kolege do sada nisu bile upoznate sa postojanjem ove više nego opasne igre.

- Čuo sam galamu na velikom odmoru u jednom odeljenju i naglo otvorio vrata. Video sam dvoje kako su ukrstili ruke i tri metra dalje grupu od pet do šest dečaka i devojčica, od kojih je jedan bio ispred njih u pozi kao da će potrčati. Stali su kao ukopani, a ono dvoje je raspetljalo ruke. Samo sam naslutio da se radi o nekakvoj igri u kojoj mogu da se povrede, opomenuo ih da to ne čine i oterao ih da se pridruže drugim učenicima u dvorištu. Veoma me zanimalo, pa sam guglao i ukapirao o čemu se radi. Rekao sam celom kolektivu i video da su svi bili začuđeni. Sada bi trebalo da se o tome razgovara na nastavničkom veću i sazove roditeljski sastanak - objašnjava ovaj nastavnik.

I ako je to bilo pre oko nedelju dana i iako su deca strogo pomenuta - upozorenja nisu delovala. Ko je imao prilike da čuje i vidi reakcije dece na ovu suludu igrariju, kaže da su oni ponosni na sve to.

Inače, više nastavnika tvrdi da su čuli da je kod najmanje šestoro učenika došlo do povreda, da je jedan polomio lakat, a drugi razbio nos.

- Igra je vrlo opasna. Desi se da oni koji treba da prihvate ‘Supermena’ i odbace ga nazad, nisu u stanju da zadrže njegovu težinu ili jačinu, pa se ukrštene ruke raskrste i on padne na pod. Takođe, neki prelete ruke pa opet padnu na parket ili beton, u zavisnosti od toga gde igraju Izazovi. Ima i onih koji naprave šalu, namernu, pa odvoje ruke i puste onog što kao poleti, da padne - objašnjavaju nastavnici.

Što se tiče stava pedagoga, naravno da se i oni slažu da je ovo izuzetno pogrešno i opasno. Suzana Stanković Ilić, kaže za Jugmediu da je razgovarala sa nastavnicima, da je neko čuo, neko nije o toj igrici i da su, oni što su čuli, obavili razgovore s decom, dok deca znaju za igricu. Stankovićeva radi u OŠ "Vasa Pelagić".

- U svakom slučaju, ta igra je veoma veliki rizik jer mogu da nastanu povrede opasne po život. Ja već duže vreme imam radionice pod nazivom ‘Umeće roditeljstva’, s obzirom na to da su u ovoj eri roditelji počeli da gube kontrolu i moć nad svojom decom. Razgovaramo i o digitalnom vršnjačkom nasilju, a na narednoj radionici ćemo razgovarati o igri Izazov. Sreća je što u našoj školi učenicima nisu dostupni telefoni -  objašnjava Ilićeva.

(Telegraf.rs/JuGmedia)