Na petak 13. davne 1307. dogodilo se nešto jezivo: Možda se s razlogom plašite ovog datuma?

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Telegraf.rs

Danas je petak 13.ti, drugi ove godine. Prethodni nam je bio u septembru. Oni koji večito "mrače", sad bi rekli "Ma meni je često petak 13.ti" Jer, ta brojka veoma dugo se smatra najbaksuznijom od svih. Od prilike, najbolje bi bilo sakriti se negde u "mišiju rupu" i ne raditi ništa da ne bi stvari pošle po zlu. Budući da, šalu na stranu, iza tog broja 13 ipak postoji neka zvaničnija simbolika i značenje, konsultovali smo na ovu temu sa dva stručnjaka, jednim koji je obrzložio ovaj fenomen sa religijskog, a drugi sa društvenog aspekta.

Dvanaest apostola i Hristos

- Paraskavedekatriafobija je jedan fenomen koji je iz verovanja ušao u svetski priznatu dijagnozu. Izaziva strah od petka 13. Ovaj fenomen je jedan od istorijsko novih datuma, i proizilazi od sredine 17. veka po svedočenju Natanijela Lakenmajera. Fenomen se raširio zbog naglog straha od smrti, tada zbog kuge, što je opet dijametralno suprotno hrišćanskim uverenjima. Hrišćanska crkva u Evropi je, naprotiv, volela ovaj u srednjem veku – podsećao je na jevanđeoske događaje. Dvanaest apostola i Hristos, u mnogim crkvama imamo trinaest kupola u njihovu čast - objašnjava za Telegraf Nebojša Lazić, teolog.

Kako on ukazuje, razni narodi su drugačije doživljavali koji su brojevi nesrećni pa je Špancima nesrećni datum utorak 13, u Indiji je taj broj srećan, u Italiji se mnogi plaše petka 17. jer se rimski broj XVII sastoji od istih slova kao latinska riječ VIXI – "Moj život je gotov".

- Što se tiče samog broja 13, mi hrišćani nemamo pravo da vezujemo Boga za bilo kakve konkretne datume i brojeve. Svi brojevi, kalendari i datumi su ljudski izum. U našem gregorijanskom kalendaru danas je 13, ali u julijanskom apsolutno nije 13, u indijskom, jevrejskom takođe - pojašnjava Lazić variranje na temu 13-ice od kalendara do kalendara.

Aleksandru Velikom "loš broj" doneo sreću

A najbolji pokazatelj da je verovanje u baksuzluk ovog broja pre svega praznoverje, jeste što je upravo na petak 13-ti rođen jedan od najvećih generala, Aleksandar Veliki.

- Ova okolnost ga nije sprečila da osvoji ceo svet - ističe naš sagovornik.

Inače, kada govorimo o broju 13, nikako, naglašava on, ne treba razmišljati o nekakvom mističnom, okultnom značenju.

- Ako izvršimo uporednu analizu istorijskih događaja za bilo koji broj – 1, 2, 3, 10, 13 – videćemo da je na svakom od ovih datuma bilo i pozitivnih i negativnih istorijskih momenata. Shodno tome, ovo nije ništa drugo do sujevjerje. To nije potkrepljeno nikakvim istorijskim, biblijskim podacima - podvlači ovaj teolog.

Likvidacija templera i broj u tarotu koren praznoverice

U globalu, da je verovanje u lošu energiju ovog broja ništa drugo do praznoverje ili praznoverica, smatra i prof.dr Žolt Lazar, sociolog na Filozofskom faluktetu u Novom Sadu.

- Verovanje da je petak 13-tu nesrećan datum potiče od jednog realnog istorijskog događaja. Naime, 1307.godine u noći između četvrtka i petka 12.i 13. oktobra, francuski kralj Filip IV bukvalno je likvidirao viteški odnosno vojni red templara koji je u to vreme u Evropi bio ne samo najmoćniji vojni, već verovatno i najjača finansijska organizacija - otkriva nam Lazar malo realnije utemeljenje stava o baksuzluku petka 13-og.

Taj događaj je istinit i istorijski činjeničan. No, ima još jedno tumačenje, koje je opet stvar ličnog verovanja u to ili ne. Tiče se karata.

- Verovanje da je svaki petak 13-ti nesrećan je posledica još nekih kasnijih događanja, odnosno tokova koji mogu imati veze sa tarot kartama koje su tada u 14. veku ili malo kasnije postajale sve popularnije. Naime, 13.karta "velikih arkana" je SMRT. Kome se pojavi, predznak je baksuzluka. Ta veza između realnog istorijskog događaja i te baksuzne tarot 13-ice je nešto što će u narednim vekovima biti osnova za PRAZNOVERICU - ukazuje Lazar.

Dakle, da zaključimo, nije svaki petak 13-ti nesrećan nego samo onaj koji se desi u oktobru. Ove godine smo ga recimo imali u septembru i evo ovaj danas, u decembru.

Nema veze sa hrišćanstvom

- Ono što danas možemo da kažemo kao naučnici o očuvanju te praznoverice, pored toga što je sada postao element te popularne kulture kao i "Noć veštica", jeste da je očuvanje cele priče o tom baksuznom petku, ukorenjeno u ljudskoj osnovnoj potrebi i sposobnosti da o stvarima i događajima izvan sebe i u sebi zaključujemo na osnovu raznih periodičnih kretanja magijsko-ritualnih ponašanja. Otuda verovanje da tog dana ne treba recimo nikakve odluke donositi - objašnjava ovaj sociolog i ujedno predsednik Srpskog sociološkog društva.

Na kraju, ostavljamo svakome da veruje u šta želi. Jer, možda u vreme Filipa IV nije bilo "virala", ali zato je vekovima kasnije priča o lošoj karmi ili energiji koju u sebi krije broj 13 postala do te mere viralna i utemeljena u popularnu kulturu, da možda i ne treba uverene razuveravati. Svakako, mi Vam želimo da Vam se ni ovog ni bilo kog drugom ini petka ni 13. ne dogodi ama baš ništa loše.

(Telegraf.rs)