Ako ne održavate dimnjak redovno, posledice mogu biti velike: Da li znate koliko često ga je potrebno čistiti?
Već oko dva meseca, otkako je počela grejna sezona u Srbiji, crni oblaci izlaze iz dimnjaka, vazduh "drugačije miriše", češće se spušta magla ili je to ipak smog. Drva i ugalj su najčešći izbori kada je ogrev u pitanju, ali u tom slučaju zahteva se redovno čišćenje dimnjaka zbog čađi i smole.
Ovi izbori nisu baš ekološki prihvatljivi jer se pri ispuštaju ogromne količine štetnih gasova koji doprinose globalnom zagrevanju i ugrožavaju kvalitet vazduha. Mi te gasove udišemo, čestice direktno ulaze u naša pluća što može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput astme ili bronhitisa.
Dimnjaci su poput pluća svakog doma koji koristi drva, ugalj ili pelete za grejanje. Kada su zapušteni, postaju ozbiljna opasnost po bezbednost i zdravlje.
Ako dimnjake ne čistimo redovno, nakupljaju se naslage, čađ, pepeo...Oni mogu smanjiti protok, a to dovodi do slabijeg grejanja, povratka dima u prostoriju, ali i požara.
Stručnjaci preporučuju redovno čišćenje dimnjaka, a redovnim održavanjem odžaka osiguravate toplinu doma, ali i miran san.
Pozovite profesionalne dimničare koji će vam očistiti dimnjak bez greške. Ipak neki mogu ovo da obave i sami. U bolje opremljenim prodavnicama kućne opreme i na buvljacima možete kupiti četke i sajle u skladu sa visinom vašeg dimnjaka.
Sajlu uvucite u dimnjak kroz vratanca sa donje strane. Prvi metar će četka da prolazi bez otpora, dok ne stigne do dimovodnog dela, a tada se oseti zapinjanje i kako četka struže sasušenu garež koja počinje da pada na dno dimnjaka. Četka ne može da prođe kroz dimnjak “iz cuga”, već je potrebno konstantno guranje gore dole, kako bi četka zapravo skidala naslage.
(Telegraf.rs)