Tužna sudbina srpskog sela: Svako drugo dvorište napušteno i uraslo, a oni koji su ostali kažu samo ovo
Selo Radenkovac, na Golaku na obronku planine Device, najudaljenije je selo u opštini Sokobanja. Tipično planinsko selo, bogato šumama, izvorima. Ali i selo sa tek 20 meštana i to uglavnom starijih od 60 godina. Selo u kome je svako drugo dvorište napušteno i uraslo. Selo iz kog su se svi iselili, kako zbog teškog života na ovom terenu, loše saobraćajne povezanosti, ali i nedostatka škole i prodavnice. Oni koji su ostali voleli bi da se selo obnovi. Stanovnike čine stariji ljudi i neoženjeni muškarci.
"Meni je Radenkovac najlepši, možda jer sam ovde rođen ali imamo svega- čist vazduh, vodu, lepu prirodu, poizvodimo svoju hranu, dolaze nam planinari. Ja sam počeo i da se bavim seoskim turizmom, imam goste koji dolaze zbog tišine i mira. A žene, ne znam zašto izbegavaju selo, kada nudi toliko toga. Jeste udaljeno, zabačeno ali svako danas ima automobil", kaže Boban Stojanović, predsednik MZ Radenkovac.
Najveći broj kuća je od blata, građene pre 80 i više godina. Šetnja kroz selo vraća u prošlost, ali i budi setu, jer se u sokacima sreću samo mačke i psi. Oni koji su se odselili, obilaze povremeno svoje dedovine. Zapale vatru, očiste dvorište. Đorđe Janković, ipak, često boravi u kući svog oca, obrađuje nešto malo zemlje i sprema ogrev.
"Ja živim na relaciji Sokobanja- Radenkovac. Nekada su ovde bile dve učiteljice u školi, a onda se polako selo gasilo. Zime su ovde teške, put je loš pa kad zaveje nekada je teško doći preko Ozrena. Šteta je što su ostali neoženjeni momci, neće žene ovde da žive jer nema osnovnih uslova, pre svega, za decu", kaže Đorđe, pišu Sokobanjske vesti.
Jovanka Marjanović je pre 43 godine došla iz Sokobanje, udala se i rodila troje dece.
"Drugačije je bilo tada, ja sam iz grada došla u selo, bilo je više ljudi, više dece. Moje ćerke su se udale, jedna je u Beogradu, druga u susednom selu, a sin je ovde, nije oženjen, dolazile su žene ali nisu htele da borave ovde", kaže Jovanka.
Radenkovac je poznat po hrastovoj šumi, koja je jedna od retkih netaknutih hrastovih šuma značajne starosti i spektakularnih prečnika stabala, a proglašena je zaštićenim područjem od strane Zavoda za zaštitu prirode Srbije. Takođe, svake godine ovde se održava tradicionalna planinarska akcija "Radenkovanje", koja okuplja ljubitelje prirode i planinare.
(Telegraf.rs/Sokobanjske vesti)