Zašto ne treba ljubiti bebe: Naš poznati pedijatar objašnjava sve o imunitetu dece i značaju majčinog mleka
Bebe ne treba ljubiti oko usana, nosa, pa i u obraze, jer postoji opasnost od prenosa raznih virusa i bakterija, apeluje pedijatar dr Saša Milićević, koji u večerašnjem podcastu Zdravo sa Ivanom govori i o značaju majčinog mleka zbog stvaranja boljeg imuniteta, ali i o aktuelnim infekcijama koje sada haraju među decom.
- Ljubljenje beba i male dece treba izbegavati, nemojte nikako ljubiti im prste i stavljati ih u usta, jer nakon toga bebe prste stavljaju u svoja usta i tako se prenose klice. S druge strane, i dok pričate sa bebom, i kad joj prilazite, morate da budete svesni da im vi već tada možete preneti neki viurs ili bakteriju za koju i ne znate možda da imate. Izbegavajte ljubljenje beba, poljubite bebu u nogu, ili pak u leđa, jer zaista može biti opasno jer je to direktna transimisija klica, objašnjava dr Milićević.
Što se tiče imuniteta kod dece, pedijatar objašnjava da ona deca koja su dojena, imaju bolji imunitet kasnije, ali su i manje gojazna.
- Dojenje je jako važno i za majku i za dete. S druge strane, to je jedan veličanstven doživljaj, osim ako majka pije neke lekove ili je nešto bolesna pa ne može. Problem može da nastane i ako majka nema mleka, ali u svim ostalim slučajevima preporuka je da doji dete. Formula može zameniti nutritijente, ali ništa ne može zameniti majčino mleko, i to svaka majka treba da zna, objasnio je pedijatar u podcastu Zdravo sa Ivanom.
Koliko dugo treba dojiti bebu
Mnoge mame se pitaju koliko dugo treba dojiti bebu, lekar kaže da je sve individualno, ali da je najbolje da taj proces traje makar šest do osam meseci.
- Nekada su deca sisala i po dve godine, a sada pojedine majke zbog obaveza prekidaju dojenje, a najbolje je do osmog meseca ne prekidati, ako postoje uslovi za to. Deca su zdravija jer dobijaju antitela preko majčinog mleka, a naročito je dobro za onu decu koja imaju ekcem ili neku alergiju. Mame se često pitaju da li je dete alergično na majčino mleko, odgovor je ne, ali majka može biti alergična na nešto što pojede, kao što je recimo kikirki, pa se to ispolji kod bebe, objasnio je pedijatar.
Koji virusi sada haraju
U zimskom periodu kada deca provode dosta vremena u kolektivima i proces zaražavanja je brži. Sada su aktuelne respiratorne infekcije, stomačni virus ali i varičele.
- Virusi su svuda oko nas, prisutni su i žive sa nama. Napadaju grlo, nos, izazivaju bronhitis, upalu pluća, upalu uha i tako dalje.. Rinovirusi su tu, stomačni virusi takođe, jer više nema te sezone koja je nekada postojala. Tu su sada i varičele, ili ovčije boginje kako ih u narodu nazivaju, sada je baš to rasprostranjeno, objašnjava pedijatar.
Kada dete možete lečiti kod kuće
To je večita dilema, da li lečiti dete kod kuće ili ga voditi lekaru. Postoje roditelji koji odmah reaguju, a ima i onih koji računaju na to da će proći. Istina je negde na sredini, jer svaki roditelj trebalo bi da poznaje svoje dete, objasnio je pedijatar.
Jasni znaci da dete treba odvesti lekaru su ukoliko vaš mališan odbija da jede, ako ima poremećaj sna, i ako je lošeg opšteg stanja.
- Ukoliko je neraspoloženo, ako ima dijareju i malaksalo je, onda se odmah treba javiti lekaru. Ukoliko dete ima kijavicu, javlja se curenje iz nosa, ako nema visoku temperaturu, koja ne prelazi 38, dobro je raspoloženo i dobro spava, onda možete sačekati i neko vreme kod kuće. Uglavnom su tada virusi u pitanju,koji imaju dobru prognozu. Ne treba davati antibiotike bez preporuke lekara. Ono što bih istakao, trebalo bi obratiti pažnju na onu decu koja su imala fras, koja imaju dijabetes ili neku malignu bolest, onda se treba javiti ranije doktoru obavezno, objasnio je lekar.
Najnoviju epizodu Podcasta Zdravo sa Ivanom i razgovor sa pedijatrom dr Sašom Milićevićem, možete pogledati u videu sa početka teksta.
(Telegraf.rs)