Radovanović: U beogradskim vrtićima raste broj dece obolele od varičela
Širom naše prestonice u vrtićkim kolektivima prijavljuje se sve veći broj dece obolele od varičela, rekla je za Tanjug dr Gordana Radovanović, načelnica pedijatrije DZ Zvezdara, uz napomenu da su ovčije boginje uobičajena i očekivana pojava za ovaj period godine - od novembra do januara.
Dr Radovanović ističe da su varičele, poznate i kao ovčije boginje, relativno česta virusna zarazna bolest i da zahvata uglavnom mlađu populaciju, i to decu od dve do devet godina starosti, koja čine više od 50 posto slučajeva svih obolelih.
- Karakteristično za varičelu jeste ospa koja je multiformna, od makule, papule koje su u nivou kože, do vezikule koja je iznad nivoa kože i ispunjena je u početku bistrim, a kasnije zamućenim sadržajem. Vezikule se sasušuju i stvaraju se kraste koje posle nekoliko dana otpadaju - rekla je dr Radovanović.
Prema njenim rečima, uzročnik varičele zajedno sa virusom herpes zostera spada u grupu herpes virusa - herpes-virus-varičela-zoster.
- Period inkubacije traje od dve do tri nedelje. Toliko traje i izlečenje. Bolest se širi kapljičnim putem. Virus se nalazi u nazofaringealnom sekretu. Ovčije boginje su visoko kontagiozne sa postotkom javljanja oko 90 odsto - navodi dr Radovanović.
Kako dodaje, bolest prolazi kroz tri faze, od kojih je prva prodromalna faza koja je praćena povišenom telesnom temperaturom, koja je najčešće oko 38 stepeni, mada može biti i viša, a prisutna je i malaksalost, kao i gubitak apetita, bezvoljnost, ponekad i mučnine i povraćanje.
- U drugoj fazi dolazi do izbijanja ospe koja traje do sedam dana u naletima. Osip se javlja po trupu, vratu, poglavini, ekstremitetima. Osip može biti izražen i u usnoj duplji, nosnoj supljini, anogenitalnoj regiji - rekla je dr Radovanović.
Za treću fazu ili stadijum represije je, kaže, karakteristično nestajanje i slabljenje infektivnih simptoma i povlačenje osipa, a dete je dobrog opšteg stanja.
- Ovčije boginje prolaze uglavnom bez teže kliničke slike. Retko se dešavaju komplikacije u vidu upale pluća, zapaljenja mozga i moždanih ovojnica - rekla je dr Radovanović.
Kako objašnjava, lečenje podrazumeva izolaciju iz kolektiva do potpunog izlečenja i spuštanje temperature uz neophodan unos veće količine tečnosti, dok se za smanjenje svraba koriste preparati u vidu pene i vodi se računa o higijeni kože.
Ona napominje da, za razliku od morbila i rubeola - sitnih boginja od kojih se deca vakcinišu između 12 i 15 meseci života, varičele nisu uvrštene u redovan kalendar vakcinacije.
- Poznato je svima da postoji vakcina VARILIX, koja nije u redovnom kalendaru vakcinacije, ali je dostupna u apotekama i daje se sa navršenih 12 meseci u dve doze. Razmak između doza treba da bude šest nedelja - rekla je dr Radovanović.
(Telegraf.rs/Tanjug)