Otkrića u novosadskoj Klisi su posebna: Arheolozi pronašli retke predmete

A. N.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Arheološka istraživanja... Foto: Jiri PListil / Alamy / Alamy / Profimedia

U novosadskom naselju Klisa naučnici su tokom leta pronašli groblje iz prve polovine jedanaestog veka. To je nesumnjivo jedno od najvećih otkrića u zemlji, i omogućava nove podatke o stanovništvu koje je živelo na tim prostorima.

Postoje dva horizonta nalazišta, iz dve epohe.

"Nekropola iz prve polovine 11. veka pripada bjelobrdskoj kulturi, kulturi koja se razvijala u istočnom delu Centralne Evrope. Pored toga, imamo naselje iz metalnog doba, najverovatnije bronzanog doba, koje je zauzimalo ovaj isti prostor, tako da možemo reći da u razmaku od par hiljada godina, ovaj lokalitet na Slanoj Bari je bio naseljen", rekao je za RTS Ljubiša Vasiljević, rukovodilac arheoloških istraživanja.

Posebna retkost su pronađeni predmeti. Trećeg decembra pronađen je grob, u kome su pored skeleta bili i vredni predmeti. Skelet još nije izvađen. Za sada su, uz njega pronađeni jedna naušnica i jedan prsten.

"Reč je o nekropoli gde smo našli više od 40 skeleta, to je jako puno za ovaj prostor, a reč je o vremenu kada Ugarska postaje kraljevina i zauzima ovaj prostor. U to vreme dolazi do jednog spoja nomadskih i nenomadskih populacija.

Doseljenje Mađara je dovelo do toga da populacije koje su tu živele, Avari, Sloveni i ostali, jednostavno naprave neku simbiozu na tim prostorima iz koje je nikla bjelobrdska kultura koja označava vreme i proces na osnovu koga taj malo amorfni prostor bez jasne vladavine, se vremenom formira u jednu hrišćansku feudalnu državu“, dodaje Vasiljević.

Artefakti će biti u Muzeju Novog Sada kao predmet različitih prezentacija, a vremenom, nakon konzervacija i drugih potrebnih procedura, će biti organizovana i izložba. Osim u Novom Sadu, artefakti će, očekuje se, biti dostupni i široj javnosti u Srbiji.

(Telegraf.rs/RTS)