Novi šok na Paliću: Stručnjaci verovali da će zima da zaustavi pošast, ali opasna biljka uspela da preživi
Jedno od malobrojnih prirodnih jezera u Srbiji ove godine suočilo se sa ozbiljnim ekološkim izazovom. Naime, Palićko jezero je ugroženo zbog širenja invazivne tropske biljke – vodene salate. Nakon što je tokom toplog leta prekrila nulti i prvi sektor jezera, stručnjaci su, kako navide suboticke.rs, očekivali da će dolaskom zime njeno širenje prestati. Međutim, biljka se pokazala otpornijom nego što se pretpostavljalo, preživljavajući čak i niske temperature, što je zahtevalo hitnu intervenciju kako bi se sprečila potencijalna ekološka katastrofa.
Uklanjanje vodene salate započelo je početkom decembra, u organizaciji preduzeća DTD "Severna Bačka", koje je dobilo zadatak da očisti ugrožene sektore jezera. Biljku sa obale uklanjaju bageri, dok se preostali delovi uklanjaju čamcima. Izvađena vodena salata biće transportovana na regionalnu deponiju, gde će se koristiti kao kompost.
- Iako su stručnjaci tvrdili da biljka ne može opstati na temperaturama nižim od 15 stepeni, ispostavilo se da preživljava čak i ispod nule, zahvaljujući vazduhu u tkivima. Njeno uklanjanje bilo je neophodno jer bi njeno raspadanje u vodi ugrozilo ionako osetljivu ekološku ravnotežu jezera - izjavila je Hajnalka Bognar Pastor, članica Gradskog veća zadužena za poljoprivredu i zaštitu životne sredine.
Inače, vodena salata, koja nije autohtona vrsta, mogla je izazvati velike probleme, uključujući i ugrožavanje vodenog sveta jezera. Stručnjaci su upozorili da njeno raspadanje može značajno povećati nivo organskih materija u vodi, što bi dodatno pogoršalo stanje jezerskog ekosistema. Ova akcija uklanjanja deo je šireg plana očuvanja prirodnih resursa Palićkog jezera, koje se već dugo suočava s izazovima u održavanju ekološke ravnoteže. Lokalne vlasti ističu da će nastaviti sa sličnim merama kako bi obezbedile dugoročno zdravlje jezera i njegove flore i faune.
(Telegraf.rs/suboticke.rs)