U Nišu konferencija ''Holandsko-srpski dijalog'' o saradnji lokalnih ombudsmana

E. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Milena Đorđević

U susret Međunarodnom danu ljudskih prava u Nišu je danas održana konferencija "Promocija saradnje: Holandsko-srpski dijalog'' na kojem su učestvovali ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, predstavnici regionalne kancelarije Ombudsmana u Nišu i njihove kolege iz Holandije.

Skup je organizovala Regionalna kancelarija ombudsmana Niša sa ciljem da se predstavnicima Ombudsmana iz Holandije razmene iskustva i znanja iz te oblasti.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević istakla je da je postojanje lokalnog ombudsmana veoma važno jer su oni prvi u kontaktu sa građanima kojima je potrebna bilo kakva pomoć.

- S druge strane je međuopštinska saradnja, od velike važnosti je udruživanje opština preko državnih organa ili institucija koje rade na isti način i na taj način sada Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave može da finansira projekte međuopštinske saradnje - rekla je ministarka.

Navela je da je lokalni Ombudsman u Nišu prvi koji je započeo međuopštinsku saradnju i dodala da Niš kao regionalni centar treba da okuplja i povezuje manje opštine kako bi građani bili zadovoljni uslugama koje pruža Ombudsman.

Žarić Kovačević je rekla da je odlukom o dodeli sredstava iz budžetskog fonda, niški Ombudsman dobio 2,8 miliona za uvezivanje lokalnih zaštitnika građana što će se sada desiti sa Opštinom Babušnica.

Ministar za ljudska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov je naveo da su u arhitekturi institucija koje pridonose unapređenju ljudskih prava nezavisne institucije jedne od ključnih i da one prate zakonitost postupanja institucija koje vrše vlast, kao i da štite građane koji smatraju da su im uskraćena ljudska prava.

- Mi koji smo posvećeni razvoju Srbije kao demokratske države, izuzetno cenimo postojanje institucija ombudsmana na lokalnom nivou, podržavamo njihov rad, mislimo da ovakve konferencije na kojima će čuti iskustva iz Holandije mogu biti više nego korisne za unapređenje njihovog rada - istakao je Žigmanov.

Dodao je da će ministarstvo na čijem je čelu zajedno sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu nastojati da sve lokalne samouprave Srbiji dobiju Ombudsmana kako bi se, istakao je, građani osećali sigurnijim i unapredilo ostvarivanje ljudskih prava, a vladavina prava i razvoj demokratije imali što više postignuća.

Žigmanov je rekao da je država potpisala i ratifikovala sve međunarodne dokumente kojima se propisuju i uspostavljaju norme u oblasti ljudskih prava, kao i da se radi dosledno na njihovoj implementaciji.

- Moramo širiti kulturu ljudskih prava i vrednosti na kojima počivaju ljudska prava kao što su sloboda, pravda, jednakost, ravnopravnost, tolerancija. To mora biti deo našeg svakodnevnog života koji ćemo i praktikovati u odnosima sa drugima, u društvenom delovanju - rekao je ministar.

Niš je prvi grad u Srbiji koji je dobio Regionalnu kancelariju Ombudsmana, a lokalni ombudsman Katarina Mitrovski naglasila je da je dragocena podrška i razmena iskustva sa Ombudsmanom iz Holandije, koja ima dugu tradiciju te institucije.

- Veoma je značajna efikasna komunikacija da razmenimo iskustva sa njihovim lokalnim Ombudsmanom i savetnikom za lokalne Ombudsmane pri nacionalnom Ombudsmanu u Holandiji - rekla je Mitrovski i dodala da veruje da će dvodnevne radionice doprineti dobroj praksi.

(Telegraf.rs/Tanjug)