Vernici, srećan vam Aranđelovdan! Evo šta običaji nalažu
Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici danas proslavljaju Sabor svetog arhangela Mihaila, u narodu poznatiji kao Aranđelovdan. U crkvenom kalendaru ovaj dan je označen crvenim slovom i uvek se praznuje 21. novembra. Hrišćani su ga ustanovili na Saboru svetih otaca održanom nekoliko godina pre Prvog vaseljenskog sabora. Posle Svetog Nikole, kad "pola Srba slavi a pola ide kod nekoga u goste", ovo je, smatra se, najveća slava u Srba.
Sam svetac se smatra vođom nebeskih vojski. Uvek se javljao na mestima na kojima se javljala i Bogorodica tako da predstavlja nebesku silu i zaštitu na zemlji, a danas ga slavi kao krsnu slavu i zaštitnika porodice veliki broj Srba.
Mihailo, prvi među arhangelima, na ikoni se predstavlja kao borac. Na ikoni se ponekad predstavlja kako je pobedio Denicu, okovao ga verigama i stao mu nogom za vrat. Smatra se čuvarem vere pravoslavne i borcem protiv jeresi.
Važno je reći da je upravo arhanđel Mihailo bio zaštitnik loze Nemanjića i jedan od svetaca koji uživa veliko poštovanje u našem narodu. Mnoga su narodna verovanja vezana za ovaj praznik i samog Arhangela Mihaila.
Stari ljudi su tvrdili da obilazi sve bolesnike i ako stane kod njihovih nogu, nije dobro, a ako stane kod glave - bolesnik će ozdraviti. Navodno dolazi i uzima ljudske duše kad je kome kucnuo poslednji čas.
Prema narodnom verovanju, Aranđelovdan se slavi u jesen jer je kad su sveci delili uloge Arhangel Mihailo dobio jesenje i zimsko vreme - vreme zime i zimskih teškoća. Govori se da u ovo vreme Arhangel luta svetom obučen u prosjaka da izgrdi nevernike i pomogne nevoljnicima. U pojedinim delovima Srbije, arhangel Mihailo se u nekim delovima Srbije slavi i kao zaštitnik stočara jer se veruje da samo on može oterati vukove.
Kod dela našeg naroda prisutno je verovanje i običaj da se za ovu slavu ne sprema žito jer se Mihailo smatra živim svetiteljem. No, verovanja su jedno a stav crkve je drugo. Ona, baš kao i za druge slave, i za ovu poručpuje vernicima da je neophodno da pripreme žito, jer svi svetitelji i svi umrli živi su pred Bogom.
(Telegraf.rs)