Kinezi obožavaju srpsku istoriju i kulturu, lepu prirodu i gastronomiju: Turističke brojke su fascinantne!
- U prvih 9 meseci ove godine imali smo oko 150.000 turista, odnosno 288.000 noćenja, što je za čak 71 odsto više neho u istom periodu prošle godine. Poredeći sa rekordnom 2019. godinom, broj noćenja je premašen. Kineski turisti su nam treći po ukupno realizovanim noćenjima među stranim turistima - rekla je Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije (TOS) na Kinesko-srpskoj turističkoj radionici održanoj u Kineskom kulturnom centru u Beogradu.
Kako je ona istakla, ovakvi događaji su jako važni zato što je ovo prava prilika da sepredstavnici turističke privrede sretnu i razmene kontakte i iskustva, da prodube saradnju i prošire broj programa koje imaju.
Direktorka TOS-a kaže da pored Beograda, turisti sa Dalekog istoka obožavaju Novi Sad i Niš. Takođe, čitava Zapadna Srbija im je zanimljiva, a baš tokom ove posete će obići Zlatibor.
- Vole da prate one lokalitete koje su pre njih posetile neke kineske poznate ličnosti ili influenseri, da naprave slične fotografije kao oni - otkriva nam Marija Labović.
Autentične srpske kulturno-istorijske znamenenitosti, kao i gastronomija, omo su što je odavno "kupilo" Kineze kada je Srbija u pitanju.
Inače, kako ona navodi, kineski turisti treći po ukupno realizovanim noćenjima među stranim turistima. Kad dođu u Srbiju ostaju duže nego pre.
- Poredeći sa 2019. došli smo do toga da se Kinezi zadržavaju 2,8 dana u Srbiji što je veće od generalnog proseka kada su strani turisti u pitanju i ako gledamo u ukupnom market šeru kineski turisti zauzimaju 7 odsto od svih stranih turista - istakla je direktorka TOS-a.
Ona smatra da će Srbija biti još česti izbor kineskih turista za putovanje, sa uvođenjem novih diretnih letova, jer, kako ukazuje, to je važno za razvoj svake destinacije budući da turisti vole komforna putovanja.
U to je apsolutno uveren i Uroš Kandić, državni sekretar Ministarstva turizma i omladine, koji je izrazio nadu da će vrlo uskoro direkitnom avio-linijom biti povezani Beograd i Šangaj, te će doći do još boljeg turističkog bilansa.
- Mi očekujemo da će veoma brzo kineski tusristi biti na prvom mestu kad su u pitanju dolasci stranih turista - istakao je Kandić.
Zahvaljujući "Er Srbiji" i kineskom avio-partneru, trenutno, podsetio je, imamo tri direktna leta prema Kini.
Inače i on i Marija Labović su istakli da je saradnja sa Kinom čak i za vreme pandemije korona virusa, u mnogome pomogla srpskom turizmu da se brže oporavi posle 2020. godine.
- TOS nije prekidao kampanje na tržištu Kine i u periodu kada nije bilo moguće putovati između naše dve zemlje - naglasila je Labovićeva.
Bilo je učešća predstavnika naše turističke privrede na sajmovima u Kini i njihovih ovde, kao i različitih studijskih poseta.
Što se tiče nekih daljih stremljenja i planova, Kandić je rekao da očekuje da će veoma brzo kineski tusristi biti na prvom mestu kad su u pitanju dolasci stranih turista.
- Nadamo se da ćemo i zahvaljujući tim avio-linijama i događajima poput današnjeg postati svojevrsni HUB za kompletnu kinesku turistički privredu u regionu Jugoistočne Evrope.
Direktorka TOS-a i državni sekretar Kandić su bili saglasni u tome da su odnosi dve zemlje, kako u ekonomskom, tako i političkom smislu na istorijskom maksimumu, a istog stava je i Tang Dašeng, savetnik za kulturu u ambasadi Kine u Beogradu.
On je kao veoma bitan faktor koji je doprineo porastu turizma između dve zemlje istakao ukidanje viznog režima za putovanja.
(Telegraf.rs)