"Moramo raditi na ovome, dok ne bude kasno": Važne reči poverenice na velikoj konferenciji o ravnopravnosti
"Jednakost, tolerancija, humanost, kvalitetno obrazovanje moraju biti temelj jednog društva, kako bismo imali odgovorne ljude koji će graditi bolji svet za nove generacije - dok ne bude kasno", poručila je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti na godišnjoj konferenciji svog tima. Lajmotiv ovog skupa, održanog u Beogradu, bio je "Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači", te su, prirodno, dečica iz hora Kolibri na samom početku otpevala pesmu koja je i bila inspiracija za naziv događaja.
Kad smo već kod dece, Jankovićeva je citirala šestogodišnju Elenu Kosanić i njenu najbolju novu srpsku reč - rasanicu. Jer, smatra poverenica, kako po pitanju tolerancije, odnosno ravnopravnosti, tako i kod drugih stvari, u našem društvu je uveliko "zvonilo" ne za veliki odmor, nego za rasanjivanje i konačno buđenje.
Vreme je, kako je istakla, da izađemo iz svih nejasnoća i da se razbistri suština. - Od vrednosti kojih se držimo i primera koji dajemo, zavisi u kakvom će okruženju odrastati naša deca i kakvi će ljudi postati. Zato danas šaljemo poruku da svi treba da znaju šta ravnopravnost znači, zajedno smo lepši, zajedno smo jači - poručila je Jankobvićeva.
Imperativ je, kako je istakla, stvaranje društvenog i kulturnog miljea koji bi pružio jednake mogućnosti svim dečacima i devojčicama da dostignu svoje ciljeve. - Da ostvare svoje snove bez obzira na to koje su boje kože, rase, nacionalne pripadnosti, kojim jezikom govore, da li imaju invaliditet ili bilo koju drugu različitost - rekla je poverenica.
Budući da je ova konferencija organizovana u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog kraljevstva, o važnosti ravnopravnosti, odnosno tolerrancije u svakom društvu, govorio je i njegova ekselencija, ambasador Edvard Ferguson. On je istakao da je tolerancija u tome da naučimo da sedimo jedni s drugima, da jedni druge slušamo pažljivo i da razgovaramo o svemu. Takođe, važno je da u duhu ravnopravnosti širimo ideje, iskustvo i da zajedno dođemo do zaključa kako uduženi možemo bolje delovati. Važnost poštovanja prava LGBT populacije, prava manjina, kao i ženskih prava - nešto su što je Feguson označio kao veoma bitno.
Dragocenost uvažavanja ljudskih prava naglasio je i Jan Bratu, šef misije OEBS-a u Srbiji. Za njega je, kako je istakao, tolerancija poštovanje tuđih različitosti, od kulturnih pa nadalje.
O pravima je govorio i Emanuel Žiofre, ambasador i šef delegacije Evropske unije u Srbiji, rekavši da je tolerancija veoma moćan princip i kamen temeljac inkluzivnog društva. - To je uverenje da čovek ima pravo da radi, živi i napreduje u svetu bez predrasuda, bez diskriminacije. To je način razvoja snažnog društva - poručio je šef delagacije EU. S druge strane, kako je ukazao, slabo društvo nije u stanju da prihvati različitosti. - Snažno i moćno društvo je ono koje prihvata različitosti i toleriše druge i zato je EU posvećena poštovanju ljudskih prava i toleranciji - naglasio je Žiofre.
On je podvukao da je upravo poštovanje različitosti osnovni princip i filozofija u vrednostima EU. - To je u našem DNK i Srbija je, kao zemlja kandidat koja je na putu ka članstvu u EU, prihvatila te koncepte i vrednosti. Zato naglašavamo da to mora biti aspekt svakodnevnog života, da to treba da bude u zakonima, u politikama, u strategijama i u našem svakodnevnom iskustvu - rekao je Žiofre.
Žiofre je poručio svima da su upravo razlike ono što nas čini time što jesmo. One nas definišu. Suština je, kako je ukazao, da budemo hrabri da prihvatimo druge baš takvima kakvi jesu, da uvažavamo sve njihove vrednosti i ideje. I da, da u svemu tome budemo zajedno!
Da bi se naučili toleranciji i ravnopravnosti u društvu, potrebno je kvalitetno obrazovanje, kao preduslov. - Deca od malih nogu treba da uče i odrastaju kroz obrazovni sistem koji je vođen principima tolerancije - rekao je Žiofre i dodao da se za nekoliko dana zatvara 15-godišnji projekat koji se tiče inkluzivnog obrazovanja u Srbiji. Žiofre je dodao da su mediji od ključnog značaja i da imaju veliku odgovornost, ali i moć da oblikuju i menjaju stvari.
S obzirom da utemeljenje svih ovih imperativa kreće postepeno od mlađih godina i školskih dana, u sve je važno uključiti i one koji na bilo koji način učestvuju u vaspitanju i obrazovanju dece i mladih, a to su škole. Zato je na konferenciji učešće uzela i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović. Ona je podvukla bitnost poštovanja različitih kultura, različitog izražavanja.
- Bitno je stvoriti okruženje zasnovano na poverenju - poručila je ministarka i ukazala da je priznavanje univerzalnih ljudskih prava upravo ono što definiše toleranciju i ravnopravnost.
Međutim, kako je podvukla Đukić Dejanović, nije dovoljni samo razumeti različitosti, već ih u oraksi praktično i prihvatiti.
Deci, kako je istakla, treba davati smernice i po0dršku da ostvare svoj pun potencijal.
- Mislim da nam je više nego ikada potrebna praktična primena definicije tolerancije kao prepoznavanja univerzalnosti ljudskih prava i sloboda - poručila je ministarka.
Đukić Dejanović je kao temu neodvojivu od o ravnopravnosti, spomenula devojčice i devojke koje ne mogu da ostvare sav svoj potencijal zato što žive u sredinama koje ih ne podstiču "na rast", nego su i tako mlade veoma opterećene siromaštvom i predrasudama.
- Želim da istaknem doprinos Ministarstva prosvete promovisanju rodne i svake druge ravnopravnosti. Reč je o različitim i radionicama i predavanjima za učenice srednje škole i studentkinje sa namerom da se podstaknu da istraže različite mogućnosti u takozvanim muškim zanimanjima koje oblast informaciono-komunikacijonih tehnologija pruža i da steknu nove digitalne veštine kako bi nastavile da se obrazuju i grade sopstvenu karijeru - rekla je ministarka.
Budući da je od velike važnosti kako mediji utiču nas širenje sveti o ravnopravnosti, Brankica Janković Emanuel Žiofre i Edbard Ferguson dodelili su priznanja predtstavnicima štampanih i elektronskih medija, kao i televizijskim novinarima. Oni su se u svojim nivinskim radovima dotakli osetljivih društvenih tema, osetljivih grupa, izveštavajući o stvarnosti iz svih delova Srbije.
Saradnja poverenice sa lokalnim samoupravama je takođe nešto veoma važno za promovisanje ravnopravnosti u društvu, te je pomenuti trojac priznanja dodelio opštinama Vrnjačka Banja i Trstenik, a od gradova je u ovom smislu zablistao Sombor.
Inače, pod ruku sa konferencijom o ravnoprabnosti ide i izložba "Velikanke srpske kulture" koja prikaju znamenite žene srpske istorije koje su svojim delom i hrabrošću, kako u kulturi, tako i drugim obloastima važnim za društvo, doprinele razvoju istog. Među njima su Milena Pavlović Barili, Mira Trailović, Anka Gođevac Subotić, Ksenija Atanasijević, kraljice Natalija, Draga, Marija i mnoge druge znamenite dame. Lik i delo svih njih prikazani su u "Domu Jevrema Grujića".
(Telegraf.rs)