Kako smanjiti zagađenje u Užicu tokom grejne sezone

Đ. Đ.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

Užice je godinama u zimkim mesecima pri vrhu liste gradova po aero-zagađenju. Zato su na više mesta u gradu postavljene merne stanice za merenje kvaliteta vazduha. Ovih dana ponovo je visoka koncentracija naročito sitnih, takozvanih suspendovanih čestica Pi 2,5 i PI 10.

Uobičajenu sliku Užica u vreme grejne sezone stvaraju kotlinski položaj, veliki broj dimnjaka i mirno vreme, bez vetra i padavina. Novembar, decembar i januar su, po višegodišnjim merenjima meseci kad se u gradu teže diše a saveti lekara, svake sezone odnose se na:

“Posebno hronične bolesnike da u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja da se moraju javiti izabranom lekaru. Takođe, osetljivi deo populacije, kao što su deca, stari i hronični bolesnici, trudnice da ne borave u ranim jutarnjim i večernjim satima na otvorenom. Preporučila bih, takođe, da se ne provetravaju prostorije u ranim jutarnjim i večernjim satima”, kaže dr Olivera Janjić, načelnik Centra za higijenu i humanu ekologiju ZZJZ Užice, a prenosi RTS.

Da bi se smanjilo aerozagađenje grad već godinama ulaže u utopljavanje kuća i zamenu energenata do sada više od 250 miliona dinara. Gradska toplana od 12 kotlarnica sada ima samo jednu na mazut, a smanjen je i broj domaćinstava koja se greju na ugalj.

“Od 2015. do 2023. godine radi se na merama energetske sanacije i zamene ložnih uređaja u domaćinstvima i stambenim zgradama. Do sada smo imali preko 3000 objekata u kojima su realizovane ove mere. U 2023. godini imali smo 598 zahteva i oni su realizovani, a u toku 2024. 250 domaćinstava i upravo se najviše njih odnosi na zamenu ložnih uređaja“, kaže Dušanka Selaković član Gradskog veća za ekologiju i turizam.

Uz sve to Užičani u ovo doba ipak požele i vetar, kišu ili sneg koji bar na neko vreme promene sliku grada.

(Telegraf.rs)